Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - jaro 2020
Foto: MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reakce MZV na zavádějící článek serveru Aktuálně.cz

 

Ministerstvo zahraničních věcí se ohrazuje proti spekulacím uvedeným v článku s názvem "Česko platí za lákání podnikatelů do Ruska firmě pracující pro "Putinovu" zbrojovku" Lukáše Valáška, vydaném dnes na serveru Aktuálně.cz.

Ministerstvo zahraničních věcí podporuje české firmy v zahraničí, protože je to jeden ze základních úkolů české diplomacie. Právě v době vyostřeného diplomatického sporu stojí české firmy alespoň o základní podporu v daném teritoriu. Rolí státu je podpora exportérů, kteří platí daně a vytvářejí pracovní místa. Své firmy podporuje každá vyspělá země.

Jak byla konzultační firma vybrána? Firma ACM byla vybrána, aby zajistila potřebné služby českým podnikatelům. Proces výběru takové firmy je vždy podroben velmi důkladné kontrole. V tomto případě zastupitelský úřad v Moskvě vytipoval firmy, které by mohly splňovat požadavky. Výběr projektů schvalovala hodnotící komise, která byla složena ze zástupců odboru ekonomické diplomacie, sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce a také teritoriálních odborů MZV. Komise striktně přihlíží ke stanovisku a doporučení Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy. Místní realizátoři jsou vždy zároveň podrobeni prověrce v databázi Dun & Bradstreet. Proces výběru dané firmy je tedy velmi precizní a transparentní. Navíc se zastupitelský úřad opíral o pozitivní zkušenosti s touto firmou v minulosti. Při výběru firmy ACM byly dodrženy veškeré postupy a reagovalo se tak i na poptávku ze strany českých podnikatelských subjektů, jak je vysvětleno výše.

Co se týče výběru firmy na ostrahu a úklid, muselo se reagovat na výpadek zajištění ostrahy a úklidu v důsledku rozhodnutí ruských úřadů zakázat zaměstnávání místních sil, které tento servis zajišťovaly. Do výběrového řízení byly přihlášeny 3 firmy (dvě ruské a jedna česká) a vybrána byla jediná česká. Samozřejmě po prověření této firmy bezpečnostními složkami a vydání kladného stanoviska.

Článek L. Valáška považujeme za zavádějící. MZV v tomto případě nijak nepochybilo a svým postupem ani nedalo prostor k jakýmkoliv spekulacím.

.