Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV u příležitosti 1. výročí prezidentských voleb v Bělorusku

 

V těchto dnech si připomínáme jeden rok, který uplynul od prezidentských voleb v Bělorusku, jejichž výsledky ČR ani EU neuznaly a které byly následované týdny a měsíci demonstrací proti zmanipulovaným volbám a za demokratizaci země. Události v posledních měsících bohužel ukazují, že běloruský režim nepolevuje ve svých zásazích proti zbývajícím opozičním představitelům a nezávislým médiím, že přikročil k přísným opatřením vůči diplomatickým zastoupením států EU a že volí obecně stále více konfrontační přístup.

"Česká republika nikdy neuznala zmanipulované volby v Bělorusku. Lukašenko by se měl přestat bát vlastních lidí a okamžitě by měl ukončit represe, propustit všechny politické vězně a navázat skutečný dialog s vlastními občany," říká ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Česká republika i nadále pomáhá těm, kteří usilují o pokojné a demokratické Bělorusko. Není možné nečinně přihlížet, jak je v Bělorusku používáno brutální násilí vůči pokojným demonstrantům, stupňují se represe vůči občanské společnosti, nezávislým novinářům a jsou umlčovány zbytky opozice. Ve vězení je téměř 600 politických vězňů, řada osob již byla ve vykonstruovaných procesech odsouzena k vysokým trestům odnětí svobody. Tyto metody známe z vlastní nedávné historie a nepatří do dnešní Evropy.

I proto Česká republika v uplynulém roce podpořila několik vln sankcí, které přijala Rada EU, aby tím postihla osoby odpovědné za násilné represe a zastrašování. Poslední vlna sankcí se zaměřuje také na hospodářství a bezprecedentní kauzu únosu letounu Ryanair a zadržení Ramana Prataseviče.

Stejně jako již mnohokrát v uplynulém roce a i v mnoha předchozích letech proto i v tento den MZV vyzývá běloruskou vládu, aby propustila všechny politické vězně, ukončila veškeré represe a navázala dialog s vlastními občany. Lidé nežádají nic jiného než respektování vlastních zákonů, základních občanských práv a pořádání férových a svobodných voleb v souladu s mezinárodními závazky Běloruska.

.