Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k odsouzení politických vězňů v Bělorusku

 

Soud v Bělorusku 14. prosince 2021 vynesl přísný rozsudek nad šesticí politických vězňů, kteří byli v minulém roce uvězněni v souvislosti s běloruskými prezidentskými volbami, jejichž výsledky EU neuznala.

Mezi odsouzenými je bývalý uchazeč o prezidentskou kandidaturu Sergej Tichanovskyj (18 let odnětí svobody), bývalí členové jeho týmu Artjom Sakov a Dmitrij Popov (16), bloggeři Ihar Losik (15) a Vladimir Cyganovič (15) a bývalý prezidentský kandidát Nikolaj Statkevič (14).

Česká republika tento verdikt co nejrozhodněji odsuzuje a vyjadřuje solidaritu odsouzeným a také jejich rodinám a přátelům.

Zástupci občanské společnosti, obránci lidských práv a nezávislí novináři dnes bohužel v Bělorusku nadále čelí represím. Jsme svědky brutálního používání síly proti účastníkům pokojných protestů, masového zatýkání, svévolného zadržování i mučení v rozporu s mezinárodními závazky Běloruska v OBSE a OSN. Česká republika opětovně vyzývá Bělorusko, ať od takových kroků ustoupí, propustí všechny politické vězně a zahájí dialog se svými občany.

.