Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přepis tiskové konference místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Jan Kavana a slovenského ministra zahraničí Eduarda Kukana dne 12.4.2002

 

"Jako ministr zahraničí jsem znovu ujistil svého kolegu, že ČR má eminentní zájem na tom, aby bylo Slovensko pozváno do Severoatlantické aliance a aby se stalo členskou zemí v nejbližší budoucnosti. Jak jsem řekl v úvodním slovu, kandidaturu Slovenska velmi silně prosazujeme spolu s ostatními státy."

Ministr J. Kavan: Jsem vždy velmi rád, když mohu uvítat v Černínském paláci ministra zahraničí Slovenské republiky a mého dobrého přítele Eduarda Kukana a těší mě, že spolu můžeme hovořit i mimo Černínský palác, což děláme pravidelně. Na druhé straně si pokaždé uvědomuji při přípravě na toto jednání, že i když se scházíme relativně často, společné problematiky je tolik, že ani časté schůzky neumožňují probrat veškerá témata. Dnešní dopoledne je toho dobrým příkladem. Jsme zhruba ve třetině naší agendy a budeme pokračovat během pracovního oběda. Zatím jsme se zcela shodli v postoji k problematice dekretů prezidenta republiky. Využil jsem této příležitosti a informoval jsem pana ministra o našich rozhovorech s komisařem Verheugenem, který se zcela ztotožnil s postojem české vlády k dekretům.

Dále jsme hovořili o Visegrádské spolupráci. Shodli jsme se na tom, že tato spolupráce je nesmírně cenná a je správné v ní pokračovat. Bylo velmi dobré, že i přes odložení schůzky na úrovni premiérů pokračují všechny ostatní kontakty s výjimkou jednoho setkání ministrů kultury bez jakéhokoliv přerušení, a to jak na úrovni ministrů (např. životního prostředí), tak i expertů. Koncem tohoto měsíce budou vyhodnoceny projekty Mezinárodního visegrádského fondu, který každoročně připravuje velmi kvalitní projekty. Nejsme schopni realizovat je všechny z nedostatku finančních prostředků, ale i tady existují možnosti jejich navýšení. V každém případě jsme se shodli na tom, že Visegrad není v žádném případě "pohřbíván", jak zazněly některé komentáře po odložení schůzky premiérů. Naopak. Dobrým příkladem další spolupráce je připravovaná schůzka představitelů Visegrádu a států Beneluxu v Bratislavě 24. a 25. května.

Hovořili jsme krátce o problematice hraničních přechodů a vízové problematiky. Budeme se věnovat otázkám rozšiřování Aliance a postojů k možným novým členským zemím Aliance, mezi nimiž ČR vždy na prvním místě prosazovala a nadále prosazuje Slovensko. Dále budeme hovořit i o některých významných ožehavých zahraničně-politických problémech dneška včetně situace na středním východě.

Ministr E. Kukan: Ďakujem pekne a srdečne pozdravujem predstaviteľov už nie siedmej, ale o mnoho vyššie postavenej mocnosti. Chcel by som začiať tým, že aj ja som rád, že mám túto možnosť stretnúť sa so svojim kolegom a dobrým priateľom Janom Kavanom aj v Prahe v týchto priestoroch, ktoré mi z minulosti nie sú úplne neznáme. Intenzita alebo dynamika vývoja medzinárodnej situácie v oblasti strednej Európy v tomto roku je veľmi silná. Navyše v našich krajinách máme voľby, ktoré vždy dodajú určité vzrušenie na politickej scéne. Myslím si, že práve v tejto situácii je veľmi dôležité konzultovať, koordinovať, vymienať si skúsenosti a informácie a som rád, že moja dnešná návšteva Prahy mi túto vec umožňuje. Pán minister Kavan už hovoril o tých otázkach, ktoré sme prebrali doteraz. Ano, skutočne sme asi v jednej tretine. Aj tie naše časté schôdzky pri rôznych medzinárodných udalostiach ukazujú, že stále ešte je o čom hovoriť. Ja by som ale chcel zdôrazniť, že to je dobré, konštruktivné a pozitivné, že náš politický dialog je kontinuálny, a je v takej systematickej forme, a to aj v tomto volebnom roku. Vieme, že 19. a 20. mája navštívi Prahu slovenský premiér Dzurinda a znovu bude mať príležitosť hovoriť o aktuálných otázkach . K otázke dekretov prezidenta republiky by som chcel iba potvrdiť, že sme mali podobné názory. Chcel by som zdôrazniť ochotu a záujem slovenskej strany koordinovať túto otázku s českými kolegami a postupovať jednotne. Intenzita, s ktorou sa o týchto problémoch hovorí, nie je rovnaká vôči ČR a Slovensku, ale myslím si, že sme v tejto situácii spoločne. Dohodli sme se na tom, že budeme spoločne postupovať aj v budúcnosti, že budeme permanentne konzultovať naše postupy, či už pri vypracovavaniu rôznych dokumentov, ktoré budeme používať na pôde medzinárodných organizacií, alebo podobne. Takže tu si myslím, že je perfektná shoda.

Aj Slovenská republika bez ohľadu na odklad schôdzky premierov v Budapešti vždy tvrdila, že Visegrádská spolupráca je dôležitá, prospešná pre všetkých účastníkov a má záujem na tom, aby pokračovala v budúcnosti. Oceňujeme podobný tvorivý český prístup k tejto otázke, Slovensko bude predsedníckou krajinou Visegrádu v druhej polovičke tohto roku, ale ešte predtým 24. a 25. mája pripravujeme v Bratislave stretnutie krajín Beneluxu s visegrádskou "štvorkou". Chceli by sme, aby jeho agenda bola veľmi pragmatická a zaoberali sme sa najdôležitejšiemi otázkami. Chceli by sme využiť toto fórum, ktoré se už stretáva druhý raz a zakladá dobrú tradíciu do budúcnosti, na prejednanie otázok postupu európskej integrácie. Vymeniť si názory, ako by sa dala najefektivnejšie využiť komunikačná stratégia či už u nás, alebo v členských štátoch EU. Chceme hovoriť o 3. piliery európskej dohody, o možnej spolupráci pri rôznych praktických krokoch, ktoré zo sebou bude prinášať budúcnosť Európy, ako sú názory na fungovanie Konventu a o budúcnosti Európy.

Oceňujeme stanovisko ČR k otázkam rozširovania Severoatlantickej aliancie. My sme v minulosti viac rázy veľmi jednoznačne hovorili o tom, že pre Slovensko je prijatelné iba pozvanie, ktoré dostaneme s pražského summitu Aliancie. Je to jednoznačné a chceme využiť čas, ktorý do summitu zbýva. Chceme, aby sme to dôveryhodné postavenie, ktoré Slovensko dnes má, posilnili a aby sme ešte urobili také opatrenia, ktoré by mohli ešte viac zdôvodniť to, že Slovensko bude pripravené stať sa členom Aliancie. Svojmu kolegovi ešte poviem ďalej to, že Slovensko v rámci svojich možností je pripravené spolupracovať aj pri nejakom technickom zabezpečení, pretože si vieme predstaviť, čo to bude znamenať zorganizovať taký summit s toľkými hosťami zo zahraničia v Prahe tak, aby to nenarušilo toto krásné mesto. Chceli by sme, ak je to možné, tiež prispieť aj takouto formou pre organizáciu tohto summitu. Na pracovnom obede budeme skutočne pokračovať v rozhovoroch o aktuálnych otázkách z pohľadu našej bilaterálnej spolupráce alebo, o niektorych medzinárodnych otázkach, ako je blízký východ. A to s ohľadom na to, že dnes je tak prepojený, že také situácie môžu mať dopad nie len na región v ktoróm sa konajú, ale aj na ďalší celý rozvoj medzinárodných vzťahov a situacií. Ďakujem.

ČTK: Jak byste konkretizoval případnou pomoc Slovenska české straně při přípravě listopadového summitu?

Ministr E.Kukan: To ponecháme na Vašej strane, ale viem si predstaviť, že budete potrebovať zabezpečiť bezpečnosť všetkých hosťov a v tejto súvislosti môžeme ponúknuť technické zariadenia, ktoré sú pre takúto potrebu nevyhnutné, napr. detekčné rámy, automobily, atd. Hovoril som o tom napr. s pánom Vondrom, keď bol v Bratislave a myslím si, že táto naša ponuka nebude iba platonická, ale že skutočne prispejeme nejakými konkrétnymi technickými prostriedkami.

Ministr J. Kavan: Já bych k tomu pouze dodal, že jsme velmi ocenili nabídku slovenské strany při pomoci zajištění bezpečnosti a dalších věcí týkající se summitu. Policie ČR po vyhodnocení svých potřeb nedávno sdělila, že je schopna vše pokrýt z vlastních zdrojů, ale kancelář zvláštního vládního zmocněnce pro přípravu summitu nedávno požádala prostřednictvím velvyslanectví SR o zjištění možnosti zapůjčení určitého počtu detekčních rámů a rentgenových přístrojů na kontrolu zavazadel.

TV Markíza: otázka ohledně perspektivy zapojení Slovenska do evropských struktur v souvislosti vývojem na slovenské vnitropolitické scéně

Kukan: Hovorili sme o mnoho zaujímavejších veciach než je meno, ktoré ste spomenuli, ale nemožno sa mu úplne vyhnuť v súvislosti s dosť často pertraktovanou otázkou, či nová slovenská vláda po parlamentných voľbach v septembri tohto roku bude schopná zabezpečiť politickú kontinuitu vývoja, ktorý bol na Slovensku v ostatných troch rokoch a ktorý vlastne priviedol Slovensko na prah členstva v Aliancii a EU. Ja by som povedal iba toľko, že ak by sa ma môj vážený kolega spítal na to, tak by som mu povedal, že ja som presvedčený, že po parlamentných voľbách na Slovensku bude zvolená demokratická dôveryhodná vláda, ktorá zabezpečí politickú kontinuitu doterajšieho vývoja na Slovensku a potvrdí tie výsledky, ktoré boli v predchádzajúcich troch rokoch dosiahnuté. Toto si skutočne myslím, tomu verím a som presvedčený, že to tak bude.

Ministr J. Kavan: Samozřejmě nemůžete očekávat od ministra zahraničních věcí ČR, že by se jakkoliv veřejně vměšoval do vnitřních záležitostí Slovenské republiky, natož komentoval citlivé záležitosti týkající se nadcházejících voleb. Jako ministr zahraničí jsem znovu ujistil svého kolegu, že ČR má eminentní zájem na tom, aby bylo Slovensko pozváno do Severoatlantické aliance a aby se stalo členskou zemí v nejbližší budoucnosti. Jak jsem řekl v úvodním slovu, kandidaturu Slovenska velmi silně prosazujeme spolu s ostatními státy. V této souvislosti jsem se ptal na možnosti zajištění kontinuity současné slovenské zahraniční politiky po slovenských volbách. Současná slovenská zahraniční politika je totiž toho druhu, který jsme ochotni podpořit, protože to je zahraniční politika budoucího členského státu jak Aliance, tak Unie. Byl jsem velmi rád, že mne pan ministr ujistil, že ať ty volby dopadnou jakkoliv, je tu vysoká naděje a záruka, že tato zahraniční politika bude pokračovat. V tom případě nevidím žádné překážky, proč by se Slovensko nemělo stát v nejbližší budoucnosti členem Aliance.

Dotazy týkající se hraničního režimu mezi ČR a SR a dekretů prezidenta republiky

Ministr J. Kavan: Jsem přesvědčený, že není nutné dělat z otázky dekretů prezidenta republiky evropské téma. Byl jsem opětovně ujištěn komisařem Verheugenem, že to není zapotřebí. Existují politici, kteří tuto kauzu neustále otevírají, jako např. pan Haider z Rakouska, který dokonce v rozporu s opakovaným prohlášením EU říká, že ČR nemůže vstoupit do Unie, pokud dekrety nezruší. Nevidím důvod, proč bychom měli i nadále proti tomuto " haiderovskému" argumentu vystupovat. A to v rámci celé Evropy právě ve chvíli, kdy všechny relevantní evropské orgány (Evropská komise, Evropský parlament či zástupci Rady ministrů) říkají, že není žádný důvod, proč bychom s dekrety prezidenta republiky nemohli vstoupit do EU. Dekrety totiž nejsou v rozporu s acquis communitaire a nejsou a nebudou součástí přístupových jednání. Za této situace a po tomto ujištění nechme dekrety jako součást naší historie a našeho právního řádu s právními účinky v tehdejší době. Ovšem bez vytváření nových právních vztahů a bez možnosti, že by to ohrozilo a diskriminovalo evropské kolegy po našem vstupu. Skutečně nevím, proč bychom najednou z těchto dekretů, tolik podobným zákonům a dekretům evropských států, které byly na straně spojenců a po válce prosazeny v rámci denacifikační legislativy,dělali něco jiného a zajímavého. Myslím si, že to by nebylo v našem zájmu a nikdo to od nás ani neočekává.

K první otázce: Já vítám ujištění slovenské strany, že o těchto otázkách se bude nadále diskutovat a jednat mezi příslušnými odborníky. Podpořil jsem myšlenku, aby o postoji EU k této otázce hovořili příslušní vyjednavači, kteří jsou nejčastěji ve styku s bruselskými představiteli. Uvítal jsem ujištění, že slovenská strana připravuje odpověď na analýzu českého MZV, která byla slovenské straně zaslána. Tzn. že konzultace o těchto otázkách bude pokračovat. Zároveň jsem ale přesvědčen, že než obě republiky vstoupí do EU, tak tyto otázky budou uspokojivě vyřešeny, tzn. v té první fázi, pak už bude další fáze před Schengenem a po Schengenu. Teď je nutné dohodnout se na ochraně našich společných hranic především v tom smyslu, abychom zamezili nebezpečí ilegální migrace, t.j. těch jevů, které EU kritizovala v hodnotících zprávách z loňského listopadu. V neposlední řadě jsem znovu vyzval, aby Slovensko dostavělo hraniční přechod Hodonín-Holič.

Ministr E. Kukan: Ja by som stručne tiež odpovedal. Pokiaľ ide o dekrety prezidenta republiky, to je skutočne otváranie minulosti s cielom klásť prekážky pri budovaní budúcnosti. To je veľmi zlý postoj už aj s ohľadom na to, čo vieme od vysokých predstaviteľov EU. My chceme postupovať tak, a nemáme záujem na tom, aby my sami sme iniciatívne oživovali túto debatu alebo tieto diskusie. To nie je v našom záujme a nebudeme tak postupovať. Pokiaľ budeme vyžiadaní o nejakú reakciu, budeme pripravení poskytnuť naše stanoviska, ale nie je v našom záujme iniciatívne túto otázku nastolovať pri rokovaniach v mezinárodných súvislostiach.

A pokiaľ ide o tu druhú otázku: ja si myslím, že je tu treba vziať do úvahy niekoľko skutočností a faktov. Slovenská strana stále tvrdí, že my máme záujem na tom, aby sa ta nadštandardnosť v občianskom konforte, ktorá bola dosiahnuta, neznížovala. Na druhej strane vieme, že predvstupové rokovania o členstve v EU vyžiadujú plnenie určitých kritérií, Schengenských vnútorných hranic, a o tom samozrejme treba rokovať. Pri všetkej skromnosti si myslíme, že vstúpime do EU spolu s ČR, takže by tieto rokovania mali byť zosúladené tak, aby to bolo v rámci normálneho štandardného postupu budúcich partnerských krajín EU.

.