Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další kolo jednání mezi ČR a USA

 

Ve středu 5. září 2007 se na Ministerstvu zahraničních věcí uskutečnilo další kolo jednání mezi Spojenými státy a Českou republikou o případném umístění radarové stanice jako součásti amerického systému protiraketové obrany na našem území.

1.náměstek Pojar a John RoodČeskou delegaci vedl 1. náměstek ministra zahraničí a hlavní český vyjednavač Tomáš Pojar, v čele americké delegace byl vysoce postavený americký diplomat John Rood.

Předmětem jednání byl český protinávrh Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zřízení radarové stanice protiraketové obrany Spojených států v ČR. Původní americký text této dohody byl ČR předán v dubnu tohoto roku, v květnu se uskutečnilo nulté, tzv. sondážní jednání. Směrnici, která určuje hlavní mantinely pro jednání expertního týmu Ministerstva zahraničních věcí (MZV) a Ministerstva obrany a specifikuje požadavky české strany, projednala v červenci Bezpečnostní rada státu. Český protinávrh smlouvy byl následně Spojeným státům předán během srpna. Tato dohoda bude sjednávána v gesci MZV a bude zejména definovat funkce systému protiraketové obrany, účel zřízení radarové stanice v ČR, vymezí velení a kontrolu operací protiraketové obrany. Dále bude dohoda řešit vlastnictví majetku, charakterizovat součásti radarové stanice, její správu a základní zajištění bezpečnosti a bude upravovat práva a povinnosti obou stran v těchto otázkách. Podrobněji řeší také složení zde zaměstnaného personálu či návštěvy zařízení, náklady spojené s výstavbou, údržbou a provozem radarové stanice či případné nároky na náhradu škody.


Záznam tiskové konference 1.náměstka Pojara a Johna Rooda (pro poslech na webu, mp3, 16 kbps - 12 000 kHz Mono)

6.9.2007

přílohy

Tisková konference náměstka Pojara a Johna Rooda 2 MB mp3 (zvukový záznam) 14.10.2008

.