Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničních věcí Slovenska a Česka dohodli další postup v úsilí o odstranění amerických víz

 

2007 - Ministři zahraničních věcí České republiky a Slovenské republiky Karel Schwarzenberg a Ján Kubiš se dohodli na dalším postupu v úsilí o odstranění amerických víz. V nejbližších týdnech chtějí iniciovat další setkání tzv. Koalice pro vízovou rovnoprávnost (založena loni na podzim a tvoří ji státy V4 a tři pobaltské země).

Ministři zahraničí Kubiš a SchwarzenbergČlenové Koalice by měli na této schůzce projednat další taktiku, a to hlavně proto, že došlo k posunu v této záležitosti - americký senát schválil tento týden novou legislativu, která mění podmínky, za kterých mohou Spojené státy zrušit pro jednotlivé země vízovou povinnost.

Ján Kubiš a Karel Schwarzenberg se také shodli, že Koalice musí ve vízové problematice zintenzivnit nejen vyjednávání se Spojenými státy, ale rozšířit svoje působení v budoucnosti také na vyjednávání s Kanadou, kde k žádným znatelným posunům v poslední době nedošlo.

Dnešní oficiální návštěva slovenského ministra byla první příležitostí pro širší diskuzi o globálních, ale také bilaterálních a evropských záležitostech, i když příležitostně se ministři setkávají často - například naposledy včera na konferenci EU-ASEAN v Norimberku. Slovenský ministr zahraničí byl také první, koho český ministr zahraničních věcí, ač neoficiálně, po svém nástupu do funkce navštívil. Dnešní schůzka tak potvrdila nadstandardní vztahy obou zemí.

Zuzana Opletalová
tisková mluvčí MZV


Záznam tiskové konference ministrů Schwarzenberga a Kubiše (pro poslech na webu, mp3, 16 kbps - 12 000 kHz Mono)

Ministři zahraničí Schwarzenberg a Kubiš (300 dpi, foto: Jindřich Rambousek)

16.3.2007

přílohy

Záznam tiskové konference ministrů Kubiše a... 2 MB mp3 (zvukový záznam) 26.8.2008

.