Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tisková konference - Další kolo jednání k radaru

 

V pondělí a v úterý (5.-6.listopadu 2007) se na Ministerstvu zahraničních věcí uskutečnilo další kolo jednání k textu Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zřízení radarové stanice protiraketové obrany Spojených států v ČR neboli tzv. hlavní dohody.

Náměstci Pojar, Barták, Edelman a Rood na tiskové konferenciZa českou stranu vedl jednání 1. náměstek ministra zahraničí a hlavní český vyjednavač Tomáš Pojar, v čele americké delegace byl náměstek americké ministryně zahraničí John Rood.

Tzv. hlavní dohoda definuje funkce systému protiraketové obrany, účel zřízení radarové stanice v ČR, specifikuje velení a kontrolu operací protiraketové obrany. Dohoda upravuje vlastnictví majetku, vymezuje součásti radarové stanice, její správu a základní zajištění bezpečnosti a upravuje práva a povinnosti obou stran v těchto otázkách. Podrobněji řeší také složení zde zaměstnaného personálu či návštěvy zařízení, náklady spojené s výstavbou, údržbou a provozem radarové stanice či případné nároky na náhradu škody.

Jednání navázalo na třídenní jednání k tzv. bilaterální SOFA z minulého týdne, která upravuje právní postavení personálu a vybavení americké základny.

Tiskové konference se zúčastnil i náměstek amerického ministra obrany Eric S. Edelman a 1.náměstek ministryně obrany ČR Martin Barták.


Záznam tiskové konference náměstků Pojara a Rooda (pro poslech na webu, mp3, 16 kbps - 12 000 kHz Mono)

7.11.2007

přílohy

Záznam tiskové konference - Pojar+Rood 2 MB mp3 (zvukový záznam) 14.10.2008

.