Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV zveřejnilo Výroční zprávu o veřejné diplomacii za rok 2020

 

Odbor veřejné diplomacie každý rok prezentuje tuto zprávu, která shrnuje aktivity Ministerstva zahraničních věcí ČR a českých zastupitelských úřadů  zaměřených na spoluvytváření pozitivního obrazu ČR jako vyspělé demokratické země s bohatou kulturou, která je důvěryhodným partnerem v politických, bezpečnostních i ekonomických vztazích.

Kulturní diplomacie se v roce 2020 odehrávala ve zcela atypických podmínkách pandemie Covid-19. Jak ústředí, tak i jednotlivé zastupitelské úřady musely často hledat náhradní řešení prezentace České republiky a její kultury v zahraničí. Jako již tradičně jednalo se především o výstavy, které byly připraveny jak odborem veřejné diplomacie, tak i dalšími kulturními institucemi (Česká centra, muzea apod.), dále pak o koncerty českých umělců v zemích působnosti našich zastupitelských úřadů či promítání českých filmů. Mnohé akce se přesunuly na internet. Takto byla odehrána pro zahraniční publikum řada koncertů, byly uspořádány virtuální výstavy, některé zastupitelské úřady natočily – zejména pak i v souvislosti s oslavou státního svátku – vlastní videoklipy. Historicky poprvé měly naše úřady možnost přenášet on-line koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s úvodní zdravicí ministra zahraničí.

V několika zemích se pak našim úřadům podařilo v souvislosti se státním svátkem nasvítit  v národních barvách významná místa, ať už to byly Niagarské vodopády či Burj Khalifa v Dubaji. Náročný rok 2020 tak opět prokázal vysoké nasazení a iniciativní přístup všech našich zastupitelských úřadů, které prakticky vždy našly vhodné způsoby prezentace České republiky.

Přejeme Vám inspirativní čtení této výroční zprávy.

přílohy

Výroční zpráva o veřejné diplomacii za rok 2020 10 MB pdf (Acrobat dokument) 1.9.2021

.