Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bilanční návštěva
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský přivítal na MZV premiéra Fialu na bilanční návštěvě

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal v pondělí 6. února s předsedou vlády Petrem Fialou v rámci další bilanční návštěvy premiéra na jednotlivých ministerstvech. Tématy jednání byl vývoj války na Ukrajině, zhodnocení českého předsednictví v Radě EU a úkoly, které českou zahraniční politiku v roce 2023 čekají. V neposlední řadě hovořili o pomoci Turecku a Sýrii, které zasáhlo masivní zemětřesení.

Největší výzvou, které v uplynulém roce česká diplomacie čelila, byla a stále je ruská agrese na Ukrajině.

„Česká republika byla v uplynulém roce jednou z vůdčích zemí, které prosazovaly jak co nejsilnější podporu Ukrajině, tak na druhé straně tvrdý postoj vůči Rusku – ať už to byly sankce, diplomatická izolace a další věci. Troufám si říci, že náš pevný, zásadový a konzistentní postoj nám přinesl respekt v mezinárodním prostředí a posílil naše postavení. Tento postoj byl oceněn i ostatními zeměmi, mimo jiné i zvolením České republiky do Rady OSN pro lidská práva následné zvolení velvyslance Bálka za předsedu této Rady,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Předseda vlády také ocenil práci ministra Jana Lipavského na návrhu takzvaného Magnitského zákona, který umožní České republice, vést vlastní sankční seznamy vůči jednotlivcům i subjektům, kteří dosud nebyli zařazeni na sankční seznam Evropské unie.

„Zákon jsme přijali o rok dříve, než jsme po nástupu naší vlády do funkce slibovali. Tento zákon nám umožňuje, vytvářet vlastní sankční seznamy a efektivně cílit na ty, kteří porušují lidská práva, dopouštějí se kybernetických útoků a podporují terorismus. Je to velmi důležitý nástroj, který jsme si tímto způsobem připravili,“ řekl premiér.

V systematické pomoci Ukrajině chce Česká republika pokračovat i nadále. Proto Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími resorty připravilo rekonstrukční program pro Ukrajinu, na základě kterého by mělo Česko mezi lety 2023 až 2025 každý rok investovat půl miliardy korun. Zároveň se státy Evropské unie dohodly na finanční podpoře.

Právě české předsednictví v Radě EU bylo dalším bodem bilanční návštěvy na ministerstvu zahraničních věcí. „Česko ukázalo, že je konstruktivním a sebevědomým partnerem, letos v prosazování této politiky budeme pokračovat. Chci se zároveň zaměřit na ekonomickou diplomacii. Z hlediska konzulárních služeb pracujeme na aktualizaci systému DROZD tak, aby se nám registrovalo co nejvíce občanů, kteří vyrazí za hranice. Lépe jim pak předáme informace o možných komplikacích v zemi. Připravuji letos také řadu zahraničních cest, už nyní v únoru je to cesta do Indie,“ řekl ministr Lipavský.

Závěrečným tématem bilanční návštěvy byla aktuální situace v Turecku a Sýrii, které zasáhlo ničivé zemětřesení. Česko poslala do oblasti na pomoc 68členný tým hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Pomoc bude hrazena z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí na humanitární pomoc.

galerie

Ministr Lipavský přivítal na MZV premiéra Fialu na bilanční návštěvě

.