Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika vstoupila do Globálního partnerství pro umělou inteligenci

 

Česká republika se stala členem prestižní mezinárodní iniciativy, která se zaměřuje na rozvoj a dopady umělé inteligence.

Globální partnerství pro umělou inteligenci (GPAI) je platforma sdružující klíčové země, jež se umělou inteligencí dlouhodobě a systematicky zabývají. Vznikla v roce 2020 z iniciativy Francie a Kanady a po podzimním rozšíření má 25 členů: Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Francie, Německo, Irsko, Indie, Itálie, Izrael, Japonsko, Kanada, Mexiko, Nizozemsko, Nový Zéland, Polsko, Korejská republika, Singapur, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, USA a EU.

Iniciativa spojuje země a odborníky na umělou inteligenci z různých oborů, včetně vědeckých pracovníků a zástupců průmyslu, občanské společnosti, mezinárodních organizací a státní správy. Má ustaveny čtyři pracovní skupiny, které se zaměřují na: i) zodpovědnou umělou inteligenci (včetně podskupiny zabývající se AI a reakcí na pandemii), ii) správu dat, iii) budoucnost práce a iv) inovace a komercializaci. Veškerá činnost GPAI podporuje zodpovědný rozvoj AI založený na principech lidských práv, inkluze, diverzity, inovace a ekonomického růstu.

Naše přijetí do platformy iniciovalo a ve velmi úzké spolupráci s Úřadem vlády a Ministerstvem průmyslu a obchodu vyjednalo Ministerstvo zahraničních věcí. Od členství v GPAI si slibujeme především možnost systémového zapojení do mezinárodně-politických diskusí o dopadech umělé inteligence, možnost podílet se na formulaci lepších standardů AI a omezování případného zneužití technologií. Česká republika se od ledna 2022 konkrétně zapojí do činnosti pracovních skupin, do nichž vyšle své přední odborníky na umělou inteligenci. 

.