Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko podporuje udělení statusu kandidátské země Ukrajině a Moldavsku

 

Evropská komise vydala stanovisko k žádostem Ukrajiny, Moldavska a Gruzie o členství v Evropské unii. S ohledem na probíhající válku na Ukrajině Komise výrazně urychlila své procesy včetně vyhodnocení dotazníků. Stanovisko, které vydala v historicky rekordním čase tří a půl měsíce, bude podkladem pro rozhodnutí evropských lídrů ohledně evropské perspektivy Ukrajiny, Moldavska a Gruzie na summitu EU v závěru příštího týdne.

Ministr Lipavský uvítal rychlost práce Komise: „Není pochyb o tom, že Ukrajina patří do našeho hodnotového prostoru včetně členství v Unii. Široká podpora Ukrajiny je naší zahraničně-politickou i mojí osobní prioritou. Očekáváme, že Evropská rada v příštím týdnu jednoznačně potvrdí kandidátský status pro Ukrajinu.“

Evropská komise doporučuje udělení statusu kandidátské země Ukrajině za předpokladu provedení sedmi stanovených kroků v oblasti soudnictví, právního státu a boje proti korupci, přičemž o jejich naplnění má Ukrajina informovat do konce roku 2022.

Evropská komise doporučuje rovněž udělení kandidátského statusu Moldavsku za předpokladu, že země provede devět kroků v oblastech reformy soudnictví, boje proti korupci, boje proti organizovanému zločinu, ochrany lidských práv a dalších. V případě Gruzie, Evropská komise udělení kandidátského statusu také doporučila, ale až poté, co země provede dvanáct kroků v oblastech řádného fungování státní správy, politické polarizace, nezávislosti soudnictví, občanské společnosti, boje proti korupci a dalších oblastech. Stejně jako Ukrajina budou muset obě země informovat o dosaženém pokroku do konce roku 2022.

Vysoce symbolické, ale i praktickým obsahem naplněné rozhodnutí bude viditelnou součástí řady dalších rozhodnutí Evropské unie na politickou, humanitární, vojenskou i lidskou podporu bojující Ukrajině. Česká republika podporuje rovněž udělení kandidátského statusu Moldavsku i Gruzii. Česko bude sdílet své zkušenosti s těmito partnery a podílet se na řešení budoucích výzev.

.