Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko se stalo předsedou Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii

 

Česká republika se 3. října 2022 stala předsedající zemí Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Na post předsedy kandidovala za skupinu východoevropských států, protikandidátem bylo Slovinsko. To svoji kandidaturu těsně před hlasováním stáhlo a Česko, které předtím získalo více přislíbených hlasů, bylo zvoleno aklamací, tedy bez hlasování.

„Mám velikou radost, že se Česko stalo předsednickou zemí Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Považuji to za další velký úspěch české diplomacie a celého týmu na ministerstvu zahraničí. Agentura v poslední době ukázala, že je opravdu důležitá  pro bezpečnost České republiky a pro bezpečnost evropského kontinentu. Mám radost, že se také brzo budu moci sejít s jejím generálním ředitelem Rafaelem Grossim, který mimo jiné právě nedávno navštívil jadernou elektrárnu v Záporoží a přispěl ke zklidnění situace,“ prohlásil ministr zahraničí Jan Lipavský.

Funkci předsedy Rady guvernérů bude po dobu jednoho roku vykonávat vedoucí Stálé mise ČR ve Vídni, velvyslanec Ivo Šrámek.

MAAE (International Atomic Energy Agency – IAEA) je specializovanou mezinárodní organizací spadající do systému OSN se sídlem ve Vídni, která stanovuje a dohlíží na pravidla pro mírové využívání jaderné energie. Hlavním orgánem MAAE je Generální konference (zasedání zástupců všech 175 členských států), která se schází jednou ročně. V mezidobí její pravomoci přecházejí na Radu guvernérů o 35 členech. Funkční období guvernérů je dvouleté a jsou voleni na základě spravedlivého regionálního zastoupení podle regionálních skupin. ČR byla zvolena členem Rady guvernérů v září 2021. Každoročně guvernéři volí předsedu, jehož funkční období je 12 měsíců. Post předsedy rotuje mezi regionálními skupinami.

.