Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česko úspěšně rozvíjí vztahy s Jihoafrickou republikou
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko úspěšně rozvíjí vztahy s Jihoafrickou republikou

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa a náměstek ministryně zahraničních věcí a spolupráce JAR Alvin Botes stáli v čele delegací během pravidelných politických konzultací, které se uskutečnily 11. října 2022 v Černínském paláci. Hlavními tématy jednání byly válka na Ukrajině a vzájemná spolupráce v ekonomické oblasti. Jihoafrická republika patří dlouhodobě k nejvýznamnějším politickým a obchodním partnerům České republiky na africkém kontinentu.

Oba partneři si hned úvodem vyměnili aktuální informace o politickém a ekonomickém vývoji ve svých zemích a ujistili se o potenciálu dalšího rozvoje česko-jihoafrických vztahů. Vzájemná obchodní výměna má trvale rostoucí tendenci a přibývá rovněž českých investic v JAR. Na rostoucím trendu vzájemného obchodu se mimo jiné pozitivně projevuje Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Jihoafrickým rozvojovým společenstvím SADC, jehož je JAR součástí.

Náměstek Tlapa informoval partnera o prioritách stávajícího předsednictví, jimž samozřejmě vévodí válka na Ukrajině. „Ruská invaze na Ukrajinu má zásadní negativní dopady na celý svět včetně Afriky a je primární příčinou současné potravinové a energetické krize,“ uvedl náměstek a vyzval svého partnera k jasnému odmítnutí protiprávní anexe ukrajinského území ze strany Ruska. V části věnované africkému regionu se jednání věnovala zejména vývoji v oblasti Sahelu, kde se Česko angažuje v mírových a bezpečnostních aktivitách. Jihoafrická republika se rovněž výrazně podílí na mírových operacích na kontinentu, v diskusi proto došlo také na současnou politicko-bezpečnostní situaci v oblasti Cabo Delgado v Mosambiku, kde se jednotky Jihoafrického rozvojového společenství SADC podílejí na boji proti terorismu.

 

.