Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

 

V sobotu 18. prosince 2021 uvedl předseda vlády Petr Fiala do úřadu nového ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Nový šéf české diplomacie při této příležitosti jednal se svým předchůdcem Jakubem Kulhánkem a seznámil se s náměstky a vedením ministerstva. Představil také své hlavní priority pro resort.

Máme před sebou jasný úkol, a to posílit dobré jméno a postavení České republiky za hranicemi, aby z toho těžila celá naše země i naši občané. To bylo vždy mým hlavním cílem a o to se budu každý den naplno zasazovat. Kontinuita české zahraniční politiky by měla nadále plynout z budování konsenzu na domácí politické scéně.

Programové prohlášení vlády se hlásí k návratu k hodnotově orientované zahraniční politice a obnovení dobrého jména České republiky jako země, která stojí na straně lidských práv. Mezi konkrétní kroky v jeho naplňování bude proto patřit například předložení tzv. Magnitského zákona, který zajistí lepší vymahatelnost ochrany lidských práv. Musíme být silnou, nezávislou zemí, která je ale i rovnocenným a spolehlivým partnerem. Klíčové je pro nás upevnění našich spojeneckých vazeb i posílení našeho postavení v EU a NATO. Vztahy s Ruskem a Čínou musejí projít věcnou revizí. Současně je nutné připravit předsednictví v Radě EU, kterého se Česká republika ujme již v polovině příštího roku,“ uvedl ministr zahraničních věcí.

Mezi priority bude patřit také rozvoj ekonomické diplomacie. „Chci napomoci tomu, aby se Česká republika zařadila na světovou špičku v oblastech jako je vzdělání a inovace. Aby byla atraktivní zemí pro investice, z čehož mohou těžit naše firmy i občané. Jsem si také vědom toho, že v současné době ministerstvo zahraničí řeší řadu záležitostí, které jsou klíčové pro občany této země. Ať už jde o problematiku související s covidem a cestováním, konzulární služby poskytované občanům v zahraničí a cizincům cestujícím do České republiky. Chci pracovat na jejich průběžném rozvoji a další profesionalizaci diplomatického sboru. V Černínském paláci i na našich zastupitelských úřadech po celém světě ale již nyní působí zkušení diplomaté a další lidé, na které se mohu spolehnout. O tom jsem se přesvědčil již dnes při první schůzce s vedením ministerstva,“ dodal šéf české diplomacie.

Svoji první zahraniční cestu podnikne ministr zahraniční Jan Lipavský na Slovensko. V pondělí 20. prosince 2021 bude v Bratislavě jednat se slovenským ministrem zahraničí Ivanem Korčokem.

Jan Lipavský před svým ministerským angažmá působil od roku 2017 jako poslanec. V dolní parlamentní komoře zastával mimo jiné pozici místopředsedy zahraničního výboru a také místopředsedy výboru pro obranu. Byl také členem podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR. Zároveň patřil mezi členy podvýboru pro migraci a byl součástí stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Věnoval se především otázkám energetické a mezinárodní bezpečnosti či hybridním hrozbám.

Ministr Lipavský na sociálních sítích komunikuje prostřednictvím svého twitterového účtu @JanLipavsky. Stanoviska MZV i nového ministra dále naleznete také na twitterovém účtu @mzvcr a na Facebooku a Instagramu MZV.

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

Jan Lipavský převzal úřad ministra zahraničních věcí

 

.