Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

abc
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Juniorní náměstkyně ministra zahraničních věcí USA pro střední a východní Evropu Robin Dunnigan navštívila ve dnech 18.-19. listopadu 2021 Prahu.

 

Robin Dunnigan, juniorní náměstkyně pro střední a východní Evropu, se setkala s náměstkem pro řízení Sekce evropské Alešem Chmelařem, zástupkyní náměstka a ředitelkou Odboru Severní Ameriky Veronikou Kuchyňovou – Šmigolovou, a zástupcem náměstka a ředitelem Odboru společné zahraniční a bezpečnostní politiky Davidem Koneckým. Robin Dunnigan promluvila také na úvodním panelu Transatlantického fóra.

V rozhovorech se zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR Robin Dunnigan diskutovala témata bilaterální spolupráce ČR-USA, pevná vazba mezi oběma státy je dlouhodobou konstantou české zahraniční politiky. Dále se debaty týkaly spolupráce EU-USA a EU-NATO a zapojení USA do Iniciativy Trojmoří. Česká republika podporuje úzkou spolupráci Evropské unie se Spojenými státy a cení si pravidelné spolupráce v tématech jako je Rada EU-USA pro obchod a technologie, ale i vzájemné konzultace v rámci pravidelných strategických dialogů k Rusku, k Číně, a k Indopacifiku. S americkou partnerkou byla dále diskutována aktuální situace v regionu východní Evropy (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko), a na Západním Balkáně. Oba regiony patří k prioritám českého předsednictví v Radě EU. Shoda panovala také na potřebě spolupracovat v oblasti ochrany lidských práv a podpory demokracie, byly diskutovány možnosti spolupráce v zemích jako je Kuba a Venezuela.

.