Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Katar: Informace k Mistrovství světa ve fotbale ve dnech 20. 11. – 18. 12. 2022
Foto: .
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Katar: Informace k Mistrovství světa ve fotbale ve dnech 20. 11. – 18. 12. 2022

 

Světový fotbalový šampionát 2022 se v Kataru uskuteční v termínu od 20. 11. do 18. 12. 2022. V souvislosti s tím se musí přijíždějící i rezidenti připravit na řadu opatření, která se projeví především ve změně vstupních podmínek do země. Nutnou podmínkou pro vstup do země bude stažená aplikace „Hayya Card“ a v ní provedená registrace. Aplikace Hayya Card tak nahrazuje dosavadní vízový systém s platností od 1. 11. 2022 do 23. 01. 2023.

Při návštěvě Kataru je třeba respektovat, že jde stále o konzervativní zemi.  Alkohol je v rozporu s místními tradicemi, nicméně jako důkaz pohostinnosti pořadatelské země je alkohol k dostání v luxusnějších hotelech a během šampionátu bude k dostání i ve vyhrazených fan zónách. Fanoušci nemohou konzumovat alkohol nikde jinde než ve vyznačených zónách či restauracích. Je přísný zákaz vynášení alkoholu mimo určená místa. Projevy náklonnosti na veřejných místech,  jako např. líbání, držení se za ruce apod., jsou v rozporu s místní kulturou. Místní kultura také vyžaduje zakrytí kolen a ramen, především na místech jako jsou muzea, státní instituce apod. Plavky nebo šortky je možné nosit pouze na plážích a u hotelových bazénů.  

V případě, že by se čeští turisté dostali během šampionátu do nouzové situace (úmrtí blízké osoby, ztráta cestovního dokladu, zadržení, hospitalizace v nemocnici apod.) je možné využít "Nouzové linky" zastupitelského úřadu (+974 33 29 62 64), která funguje nepřetržitě.  Od 1. 11. 2022 až do doby skončení šampionátu bude v Doha Exhibition and Convention Center  vybudováno Mezinárodní konzulární servisní centrum, kde bude přítomno 90 konzulárních pracovníků ze 45 zemí světa a kde bude možné obdržet konzulární pomoc od některé ze zúčastněných zemí EU (např. Německa). V případě ohrožení zdraví či života je třeba volat zdravotní záchrannou službu, policii či hasiče na nouzovou linku tel. 999.

Více informací naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Doha .

.