Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

adsdsa
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lidskoprávní konzultace náměstka Povejšila

 

Den po zvolení ČR do Rady OSN pro lidská práva jednal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil s předsedou Rady Fernando Villegasem a se zvláštním představitelem EU pro lidská práva Eamonem Gilmorem. Náměstek Povejšil představil priority ministra zahraničí Jana Lipavského v oblasti lidských práv.
 

V jednání s předsedou Villegasem náměstek Povejšil zdůraznil význam, který ČR tématu lidských práv přikládá, čehož je členství v Radě jasným důkazem. Uvedl, že během působení v Radě se ČR bude věnovat tradičním tématům, jako jsou svoboda shromažďování a sdružování, podpora lidských práv v digitálním prostoru či podpora nevládních organizací a občanské společnosti. Prioritou je pro nás situace na Ukrajině, které se Rada bude věnovat na zvláštním zasedání již 12. května, přičemž ČR podporuje navrhované posílení mandátu vyšetřovací komise. Rada se ale z pohledu ČR musí věnovat i ostatním případům závažného porušování lidských práv ve světě. Předseda Villegas poblahopřál ČR k úspěchu ve volbách a uvedl, že se těší na spolupráci s ČR v Radě.

Se zvláštním představitelem EU Gilmorem diskutoval náměstek Povejšil o plánovaných lidskoprávních aktivitách během českého předsednictví v Radě EU. ČR se primárně zaměří na podporu občanské společnosti a svobodných médií ve východní Evropě a též na západním Balkáně, kde se bude věnovat i tématu vlády práva. Zvláštní představitel Gilmore vyjádřil připravenost s českým předsednictvím na plánovaných akcích plně spolupracovat. Partneři se zároveň shodli na tom, že i v době ruské agrese vůči Ukrajině je třeba se věnovat situaci v dalších státech, kde dochází k porušování lidských práv, mj. v Číně, Afghánistánu či Etiopii.

.