Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mimořádné jednání ministrů zahraničních věcí a rozvoje
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mimořádné jednání ministrů zahraničních věcí a rozvoje

 

Ministři odpovědní za rozvojovou spolupráci diskutovali na mimořádném zasedání Rady pro zahraniční věci zhoršující se krizi a další postup EU v Afghánistánu. Na jednání, které proběhlo formou videokonference, vedl delegaci České republiky náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, odpovědný za mimoevropské země, ekonomickou a rozvojovou spolupráci.

Cílem videokonference bylo koordinovat postup EU a členských států v Afganistánu, který čelí humanitární katastrofě a hrozí mu bezprostřední socioekonomický kolaps, což by mohlo mít  vážné důsledky pro regionální stabilitu, včetně potenciálního masivního vysídlení. Pomoc zranitelným afghánským lidem je naléhavá a vyžaduje okamžitou akci, zároveň však je třeba reflektovat politickou a bezpečnostní situaci a mezinárodní sankce.

„Považuji za důležité prověřit všechny možnosti, aby naše pomoc byla účinná, odpovídala potřebám příjemců a podporovala odolnost místních obyvatel“, uvedl na jednání náměstek Tlapa, který zároveň potvrdil, že: „uvažování EU je ve shodě s naší bilaterální diskusí o pomoci obyvatelstvu v Afghánistánu i uprchlíkům v regionu v součinnosti s neziskovými a mezinárodními organizacemi, které jsou na místě, jako je Dětský fond OSN nebo Mezinárodní výbor Červeného kříže“.

Na humanitární pomoc obyvatelstvu Afghánistánu i uprchlíkům a hostitelským komunitám v regionu schválila vláda ČR v září 2021 prostředky ve výši až 75 mil. Kč (3 mil. EUR). Podpora bude směřovat na programy Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky – UNHCR v Afghánistánu i sousedních zemích (vnitřně vysídlení a uprchlíci), Dětskému fondu OSN -  UNICEF (podpora žen a dětí ve výživě i přístupu k vodě a sanitaci a covidové prevenci) a Rozvojovému programu OSN - UNDP (místní programy na podporu malých firem a lokálních zdrojů obživy). Další část prostředků podpoří programy zdravotní péče Mezinárodního výboru Červeného kříže - ICRC a regionální rozvojově-migrační program EU v rámci iniciativy Team Europe, který se bude realizovat zejména v Íránu, Pákistánu a středoasijských zemích sousedících s Afghánistánem.

Mimořádné jednání ministrů zahraničních věcí a rozvoje.

Mimořádné jednání ministrů zahraničních věcí a rozvoje.

.