Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministerstvo zahraničí se připravuje na nadcházející letní turistickou sezónu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo zahraničí se připravuje na nadcházející letní turistickou sezónu

 

V pátek 20. května 2022 se náměstek ministra pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek setkal se zástupci resortů, státních agentur, asociací a svazů.
Cílem setkání byla výměna poznatků o probíhajících, plánovaných či třeba jen zvažovaných aktivitách a projektech v oblasti konzulární ochrany občanů České republiky v zahraničí a vízové politiky.
 

Po dvouleté přestávce cestovní kanceláře očekávají enormní zájem českých občanů o cestování. „Jsem rád, že se po dvou letech turistického útlumu vrací čeští i zahraniční turisté k cestování. Ministerstvo zahraničních věcí i naše zastupitelské úřady budou dělat maximum pro to, abychom zajistili plnou konzulární podporu,“ řekl ministr Lipavský.

Cestování do zahraničí s sebou přináší i rizika a komplikace, do jejichž řešení jsou většinou zapojeny jak naše zastupitelské úřady v zahraničí, tak naši partneři z dalších resortů a řad asociací či svazů. Právě tato schůzka by měla najít další cesty pro zkvalitnění vzájemné spolupráce, která je v mnoha ohledech velmi kvalitní a profesionální. 

„Jako tradičně se začátkem letní sezóny zřizujeme čtyři konzulární jednatelství. V chorvatské Rijece, Splitu a v bulharském Burgasu a španělské Barceloně. To by mělo občanům ulehčit cestování a řešení případných problémů, které v těchto populárních destinacích můžou nastat,“ uvedl náměstek Smolek.

Dále informoval o informačním centru, kde se občané mohou před cestou informovat na podmínky v místě destinace, které zahájilo činnost na počátku kovidové epidemie a od té doby neustále rozvíjí svou činnost. Aktuální podmínky v zahraničí jsou také dostupné na webu MZV ČR a příslušných zastupitelských úřadech.

Prezident Asociace českých cestovních kanceláři a agentur, Roman Škrabánek upozornil na nejčastější incidenty českých cestovatelů. Uvedl, že „situace se po covidové pauze stabilizovala a Češi opět začínají mít zájem o cestování. Je ale třeba je stále upozorňovat na to, že je třeba respektovat místní kulturní zvyklosti a předcházet tak zbytečným problémům.“

Ve vízové agendě došlo k obnovení činnosti vízových úseků zastupitelských úřadů. Od 9. dubna, kdy Ministerstvo zdravotnictví zrušilo Ochranné opatření, mohou cizí státní příslušníci do ČR vstupovat neomezeně. Vzhledem k současné situaci na Ukrajině a neudělování víz občanům Ruska a Běloruska a s přetrvávající izolací Číny v důsledku COVIDu nelze nicméně očekávat, že se statistiky krátkodobých víz letos vrátí do původních počtů. MZV ČR se ale bude snažit, aby naše zastupitelské úřady v jiných zemích zpracovávaly maximální počty žádostí.

V destinacích s vysokou poptávkou po schengenských vízech se i nadále využívá tzv. outsourcing, kdy vízové centrum žádosti přijímá a postupuje zastupitelskému úřadu ke zpracování a rozhodnutí. To šetří administrativní zátěž a současně rozšiřuje síť míst pro podání žádostí, což je užitečné hlavně ve velkých zemích.

 

Statistika z call centra za loňský rok

Statistika z call centra za loňský rok

Statistika z call centra za loňský rok

 

Statistika DROZD

Statistika DROZD

Statistika DROZD

 

.