Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

černínský palác červeně
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo zahraničních věcí se připojilo k iniciativě Červená středa

 

Ministerstvo zahraničních věcí se připojilo 24. listopadu 2021 k iniciativě Červená středa k připomínce těch, kteří jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Černínský palác je v rámci iniciativy nasvícen červeným světlem.

V České republice akci organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR (#RedWednesday). Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě – především ve Velké Británii, kde vznikla, a dále např. na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Francii, USA či Kanadě. „Česká republika podporuje dlouhodobě v rámci své zahraniční politiky v oblasti lidských práv zásadu rovnosti a nediskriminace, která předpokládá, že ničí práva nesmí být krácena například kvůli pohlaví, příslušnosti k národnostní menšině či právě náboženskému vyznání. Jsem hrdý na práci mého ministerstva v posledních třech letech na půdě Rady OSN pro lidská práva či v Mezinárodní alianci pro svobodu náboženství, kde se pravidelně vyjadřujeme mimo jiné k tématu pronásledování pro víru a koordinujeme své aktivity s desítkami dalších zemí světa,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.
Ministerstvo zahraničních věcí svobodu vyznání dlouhodobě podporuje v rámci mezinárodních organizací, ve svých vystoupeních zmiňuje otázku náboženských menšin, princip prosazuje do textů rezolucí a podporuje i projekty transformační spolupráce. Výrazem důležitosti, kterou svobodě vyznání Ministerstvo zahraničních věcí přisuzuje, je i to, že od roku 2019 má zvláštního zmocněnce pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání.  

.