Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerstvo zahraničních věcí zavádí opatření k úspoře energií

 

V souvislosti s nárůstem cen energií rozhodl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský o zpracování analýzy spotřeby energií. Na jejím základě přistupuje Ministerstvo zahraničních věcí ve všech svých objektech k úsporným opatřením, která mají za cíl výrazně snížit spotřebu energií. Úspora se týká také více než stovky zastupitelských úřadů Česka v zahraničí.

„Vyzvali jsme naše občany, aby s energiemi nakládali šetrně. A kdo jiný než státní správa musí jít příkladem,“ vysvětluje šéf české diplomacie Jan Lipavský, proč se jeho resort aktivně zapojil do šetrného nakládání s energiemi.

Cílem přijatých opatření je, aby Ministerstvo zahraničních věcí uspořilo na energiích v meziročním srovnání 15 – 18 procent. K tomu přispěje například centrální regulace vytápění, kdy teplota na pracovištích dosáhne maximálně 20 stupňů Celsia. V ostatních prostorech, jako jsou chodby či sklady, bude teplota udržována na 16 stupních Celsia. Dále se omezí osvětlení prostorů ministerstva a dojde k odebrání všech mobilních přímotopů. Zkrátí se také doba provozu páternosteru. Díky těmto opatřením by meziroční úspora na elektrické energii pak měla představovat 2,2 – 2,7 milionů korun.

„Součástí našeho ministerstva je také rozsáhlá síť zastupitelských úřadů v zahraničí. Ani tam nesmíme polevit, proto jsem kolegy, kteří reprezentují Česko za hranicemi, požádal, aby v budovách jejich úřadů přistoupili k takovým krokům, kterými ušetří alespoň 15 % spotřebovaných energií,“ dodal Jan Lipavský.

Aktuální kroky navazují na úsporná opatření, která ministerstvo zavedlo ještě před topnou sezónou, kdy resort přistoupil ke kompletní výměně konvenčních svítidel za LED svítidla a provedl náročnou repasi hlavního kotle. Předpokládaná úspora na vytápění posledně jmenovaného opatření bude okolo 30 procent oproti předchozímu stavu.

.