Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Hamáček dne 19. 4. 2021 na jednání s ministry zahraničních věcí EU k případu Vrbětice

 

1.MPŘ/MV/MZV Jan Hamáček vystoupil na pravidelném jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU s věcnou informací o případu Vrbětice, o krocích přijatých v této souvislosti ČR a vyzval k dalšímu možným krokům.

Ve svém vystoupení zdůraznil, že kroky ČR se opírají o fakta a věrohodná zjištění. Informoval o vyšetřování výbuchů v muničním skladu z 2014, kde se potvrdilo přímé angažmá dvou osob spojených s ruskými zpravodajskými službami. V reakci ČR vypověděla 18 osob z ruské ambasády s prokázanými vazbami na ruské tajné služby.

Dále požádal o solidaritu s ČR, ať už formou prohlášení EU či národních prohlášení, nebo možným vypovězením ruských zpravodajců z Evropy. Na jednání byla následně ze strany partnerů jednoznačně vyjádřena podpora a solidarita s českou pozicí a přijatými kroky, což po skončení jednání na tiskové konferenci zdůraznil také Vysoký představitel EU J. Borrell, který jednání předsedal.

Jednání ministrů se také věnovalo situaci v Etiopii, kde nadále vzrůstá regionální napětí a dochází k závažným porušováním lidských práv včetně sexuálního násilí proti civilnímu obyvatelstvu. Finský ministr zahraničí informoval o své cestě do regionu z pověření Vysokého představitele EU.

Druhým diskusním bodem byla Ukrajina jak v unijním formátu, tak návazně přes VTC s ukrajinským ministrem zahraničí D. Kulebou. Jednoznačně byly odsouzeny eskalační vojenské aktivity RU u hranic s Ukrajinou a podpořeny mj. mechanismy OBSE. Oceněna naopak byla zdrženlivost Ukrajiny ve světle aktuálního vývoje. EU opět zdůraznila svoji podporu územní celistvosti, nezávislosti a suverenitě Ukrajiny. EU také podporuje pokračování reforem na Ukrajině, jejich úspěšné prosazování má význam také pro vnitřní posilování Ukrajiny.

.