Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Lipavský jednal s emirátskou státní ministryní pro zahraniční spolupráci
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Jan Lipavský jednal s emirátskou státní ministryní pro zahraniční spolupráci

 

Ve čtvrtek 23. června 2022 přijal ministr zahraničních věcí Jan Lipavský státní ministryni pro zahraniční spolupráci Spojených arabských emirátů paní Reem Ebrahim al-Hashimi. Následně s emirátskou návštěvou jednal i náměstek ministra Martin Tlapa. Kromě výměny názorů na aktuální bilaterální a mezinárodní témata bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi ministerstvy zahraničí o zájmu uskutečňovat politické konzultace.

Šéf české diplomacie a emirátská státní ministryně diskutovali o možnostech dalšího prohlubování bilaterální ekonomické i politické spolupráce, vč. návštěv nejvyšších představitelů. Ministr informoval o prioritách nadcházejícího CZ PRES v oblasti zahraniční politiky, kde jedním z hlavních témat bude i rozvoj strategické spolupráce EU se zeměmi Zálivu. Pan ministr Lipavský také prezentoval pozice ČR k ruské agresi na Ukrajině a vyzdvihl význam diplomatických jednání k zajištění jednotného postupu mezinárodního společenství. V rámci diskuze o dopadech ruské agrese na Ukrajině na energetickou i potravinovou bezpečnost ve světě emirátská ministryně sdělila, že SAE vždy prosazovaly dodržování Charty OSN a trvání na principu nedotknutelnosti teritoriální integrity, podporují tedy jednotný přístup mezinárodního společenství.

Náměstek Tlapa s emirátskou státní ministryní diskutoval zejména o bilaterální spolupráci. Obě strany mají zájem na rozvoji konkrétních aktivit stanovených v rámci tzv. Road Map, nebo-li společně dojednaného plánu. Hovořili také o vídeňských jednání o osudu jaderné dohody s Íránem (JCPOA). S tímto podle emirátské partnerky souvisí i obavy SAE o vlastní bezpečnost a prioritní zájem země o spolupráci v obranném průmyslu.

Paní státní ministryně vysoce ocenila českou prezentaci na nedávno skončené světové výstavě EXPO Dubai, kde ji zaujalo zaměření na zelené a udržitelné technologie.

SAE jsou 3. největší ekonomikou v regionu Blízkého východu a Severní Afriky. Jedná se současně o nejdiverzifikovanější ekonomiku v rámci zemí Zálivu. Významným impulzem k oživení ekonomiky po pandemii Covid-19 byla realizace světové výstavy EXPO Dubai. Současný ekonomický růst souvisí s rozsáhlou digitalizací, zaváděním služeb 5G, růstem elektronického obchodování a obecně vládou prosazovaným rozvojem moderních technologií. Pro ČR jsou SAE po Izraeli nejvýznamnějším obchodním partnerem v regionu Blízkého východu. Zajímavé příležitosti k dalšímu prosazení se českých firem na emirátském trhu leží v sektorech dopravy (autoprůmysl, železnice, související infrastruktura), ICT, elektrotechnice a v obranném průmyslu.

Ministr Jan Lipavský jednal s emirátskou státní ministryní pro zahraniční spolupráci

Ministr Jan Lipavský jednal s emirátskou státní ministryní pro zahraniční spolupráci

Také náměstek Tlapa  jednal s emirátskou státní ministryní pro zahraniční spolupráci

Také náměstek Tlapa  jednal s emirátskou státní ministryní pro zahraniční spolupráci

.