Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Kulhánek navštívil Estonsko. Jednal s prezidentkou i šéfkou diplomacie, vystoupil na Lennart Meri Conference
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek navštívil Estonsko. Jednal s prezidentkou i šéfkou diplomacie, vystoupil na Lennart Meri Conference

 

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 3. a 4. září 2021 Estonsko. Jako vůbec první český řečník promluvil na Lennart Meri Conference. V estonském Tallinnu ministr Kulhánek zároveň jednal s prezidentkou Kersti Kaljulaid a šéfkou diplomacie Evou-Marií Liimets. Na okraj pracovní cesty se setkal také s finským ministrem zahraničí Pekkou Haavistem.

V prezidentském paláci při návštěvě u estonské hlavy státu Kersti Kaljulaid ministr Kulhánek připomněl sté výročí navázání diplomatických styků mezi Českou republikou a Estonskem, které letos slavíme. „Aktuálním problémem v kontextu baltských států, a tedy i Estonska, je především migrace. Česká republika je připravena se na ochraně vnějších unijních hranic podílet,“ uvedl k jednání ministr Kulhánek. „S paní prezidentkou jsme mluvili také o naší spolupráci v Severoatlantické alianci nebo nutnosti udržet transatlantickou spolupráci v rámci NATO,“ dodal.

Ministr Kulhánek se sešel také s estonskou šéfkou diplomacie Evou-Marií Liimets, která až do letošního ledna působila jako velvyslankyně Estonska v Praze. „Poděkoval jsem jí za její příspěvek k rozvoji našich vzájemných vztahů. Těší mě, že je v čele estonské diplomacie někdo, kdo má vztah k České republice,“ řekl ministr Kulhánek. „Jednali jsme mimo jiné o česko-estonských bilaterálních vtazích i aktuálních výzvách. A shodli jsme se, že klíčový bude blížící se summit Evropské unie a států Východního partnerství,“ shrnul šéf české diplomacie.

Ministr Kulhánek v Estonsku zároveň promluvil na Lennart Meri Conference v rámci panelu s podtitulem „The EU27 and Global Britain. Samper ad Meliora? Towards Better Things?“. „Velká Británie by i po Brexitu měla být angažovanější v evropských otázkách. Například v oblasti vnější a vnitřní bezpečnosti,“ řekl Kulhánek.

Ministr Kulhánek na Lennart Meri Conference

Ministr Kulhánek na Lennart Meri Conference

.