Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

RFE
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek ocenil přínos Rádia Svobodná Evropa svobodě tisku

 

Dne 25. června 2021 ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek navštívil ústředí Radia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda (RFE/RL), kde jednal s prezidentem Jamie Flyem o příležitostech a výzvách nezávislých médií. Při setkání se zaměstnanci RFE/RL ministr ocenil jejich přínos svobodě tisku. Mladým novinářům ze zemí východní Evropy a západního Balkánu ministr následně udělil certifikáty o absolvování programů Václava Havla a Jiřího Dienstbiera, podporovaných MZV ČR.

Při jednání s prezidentem RFE/RL ministr Kulhánek vyzdvihl trvalé partnerství s ČR a ocenil přínos Svobodné Evropy ke svobodě tisku v řadě zemí, včetně Ruska a Běloruska, v nichž čelí nezávislá média rostoucímu politickému tlaku i přímým represím. V rámci debaty ministr Kulhánek zmínil případ běloruského novináře Ihara Losika, kterému ČR věnuje mimořádnou pozornost a vyzývá k jeho bezpodmínečnému propuštění.    

Ministr se rovněž setkal s mladými novináři ze zemí východní Evropy a západního Balkánu, absolventy programu novinářských stipendií Václava Havla a Jiřího Dienstbiera, které RFE/RL poskytuje již 10 let ve spolupráci s MZV ČR. V reakci na prezentace jednotlivých novinářů ministr ocenil jejich profesionalitu a nabyté zkušenosti. Spolu s prezidentem RFE/RL Jamie Flyem absolventům předal závěrečné certifikáty. 

Svoboda médií je jednou z priorit české podpory lidských práv a demokracie ve světě. Ústředí RFE/RL působí v Praze od roku 1995 na pozvání tehdejšího prezidenta republiky a předsedy vlády ČR. Od té doby patří mezi tradiční partnery MZV v podpoře nezávislých médií. Od roku 2011 obě instituce úzce spolupracují v rámci programu novinářských stipendií Václava Havla pro země východní Evropy a Ruska, resp. Jiřího Dienstbiera pro země západního Balkánu ustaveného v roce 2014.

.