Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský hovořil s generální tajemnicí OBSE o budoucnosti bezpečnostní architektury v Evropě
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský hovořil s generální tajemnicí OBSE o budoucnosti bezpečnostní architektury v Evropě

 

Budoucnost regionální bezpečnostní architektury v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu i důsledky války v oblasti lidských práv. To jsou témata, která řešil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský s generální tajemnicí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Helgou Schmid, kterou 8. září 2022 přivítal v Černínském paláci. Setkání se uskutečnilo na okraj Ekonomického a environmentálního fóra OBSE, které se každoročně koná v Praze.
 

„Naše jednání se neslo především ve znamení vývoje ruské invaze na Ukrajinu, která zásadním způsobem ovlivnila uvažování o budoucnosti bezpečnostního uspořádání v Evropě. Paní generální tajemnici jsem ujistil o závazku Česka vůči hodnotám OBSE a vyzdvihl význam OBSE pro řešení dopadů války na Ukrajině,“ řekl šéf české diplomacie. Česko přivítalo program podpory pro Ukrajinu, který představila generální tajemnice spolu s aktuální předsednickou zemí OBSE Polskem.

Partneři si vyměnili názory na zprávy expertních misí dle tzv. Moskevského mechanismu OBSE. Moskevský mechanismus byl aktivován v reakci na ruskou invazi. V rámci tohoto mechanismu se nezávislí odborníci věnují vyšetřování a zdokumentování porušování lidských práv v oblastech bojů na Ukrajině. Jeden z expertních týmů vedla odbornice z Česka -  profesorka Veronika Bílková z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Česko podpořilo také aktivaci moskevského mechanismu za účelem vyšetření porušování lidských práv v Rusku. V minulosti byl moskevský mechanismu uplatněn pro vyšetřování zhoršování lidskoprávní situace v Bělorusku v souvislosti s prezidentskými volbami v roce 2020.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) sdružuje 57 účastnických států z Evropy, Střední Asie a Severní Ameriky. Kromě politicko-bezpečností dimenze se, v rámci komplexního přístupu k bezpečnosti, věnuje také ekonomicko-environmentálním tématům a lidským právům.

Ekonomické a environmentální fórum OBSE (EEF) je hlavním a největším setkáním právě druhé dimenze OBSE a každoročně se koná v Praze. Jedná se o konferenci za účasti delegací účastnických zemí OBSE a expertů, kde je diskutována podpora udržitelného rozvoje v regionu a ekonomické spolupráce mezi účastnickými státy. Tématem letošního 30. zasedání EEF, které bylo schváleno již minulý rok před ruskou invazí na Ukrajinu, byla otázka udržitelného hospodářského oživení po pandemii. Vzhledem k vývoji v Evropě byly ale nedílnou součástí jednání ekonomické a environmentální dopady války na Ukrajině.

.