Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal s Vysokým komisařem pro uprchlíky o pomoci ukrajinským občanům
Foto: @MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal s Vysokým komisařem pro uprchlíky o pomoci ukrajinským občanům

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský přijal pár dní před začátkem českého předsednictví v Radě EU Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho. Jednali především o ukrajinské uprchlické krizi, kterou zavinilo Rusko, a roli Česka. Ministr během jednání v Černínském paláci seznámil vysokého komisaře s prioritami českého předsednictví v humanitární diplomacii. 
 

„Česko je z hlediska počtu obyvatel největším příjemcem uprchlíků z Ukrajiny. Poskytli jsme dočasnou ochranu téměř 400 tisícům ukrajinských občanů,“ řekl ministr Lipavský.

Během jednání, které se uskutečnilo v pondělí 27. června v Černínském paláci, byla velká část jednání věnována právě na důsledkům ruské agrese na Ukrajině. „Pana Grandiho jsem seznámil také s humanitární pomocí české vlády, která již v únoru uvolnila 300 milionů korun pro Ukrajinu a Moldavsko a 500 milionů korun na program pomoci ukrajinským občanům utíkajícím před válkou,“ uvedl šéf české diplomacie s tím, že tyto částky na jaře doplnilo Česko o dalších 4,6 miliard Kč pro řešení okamžitých potřeb.

Ministr Lipavský zároveň zdůraznil významnou humanitární pomoc od občanů a zájmových sdružení, které prostřednictvím neziskového sektoru shromáždili přes 2 miliardy Kč. Pomoc směřuje nejen na Ukrajinu, ale také do Moldavska. V obou zemích je pomoc MZV zaměřena na zajištění základních potřeb vnitřně vysídlených uprchlíků a hostitelských komunit, zejména na zajištění přístřeší, zdravotnické péče a vzdělávacích aktivit. Z humanitárního rozpočtu pro Ukrajinu byl již mimo jiné schválen projekt výstavby ubytovacích buněk v Zakarpatské oblasti.

Vysoký komisariát pro uprchlíky (UNHCR) je tradičním partnerem, se kterým Česko spolupracuje při řešení uprchlických krizí po celém světě. V letech 2010 až 2021 ČR UNHCR přispěla částkou přes půl miliardy korun.

MZV podporuje z humanitárního rozpočtu zejména dlouhodobě podfinancované výzvy UNHCR, například podporu afghánských uprchlíků v Íránu a Pákistánu, dále stabilizaci v Sýrii a Iráku. Poskytujeme také humanitární a rozvojovou pomoc v Africe, zejména Sahelu, Etiopii a Zambii. MZV také podporuje tzv. trvalá řešení vysídlení využívaná především v Africe.

Vysoký komisař Grandi ocenil dosavadní pomoc české vlády a obyvatel ukrajinským uprchlíkům a vyzval k jejímu dalšímu pokračování. 

.