Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal v Oslu s ministry zahraničí zemí NATO
Foto: © Oslo MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal v Oslu s ministry zahraničí zemí NATO

 

Příprava na summit zemí NATO ve Vilniusu a pokračování v podpoře Ukrajiny. To byla hlavní témata neformálního setkání hlav diplomacií zemí Severoatlantické aliance, které se konalo 1. června v norském Oslu. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Před začátkem jednání se ministr Lipavský setkal se zástupci zemí skupiny B7, kterou kromě Česka tvoří také Slovensko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko a Rumunsko. Šéf české diplomacie vyzdvihl důležitost podobných formátů, které pomáhají posilovat hlas jednotlivých regionů.

Prvořadým úkolem setkání ministrů zahraničí zemí bylo hledat shodu na hlavních otázkách před summitem NATO, který se bude konat v červenci 2023 ve Vilniusu. Jednou z takových otázek jsou i ambice Ukrajiny stát se členskou zemí. Schůzka přinesla pokrok v hledání společného náhledu.

Český ministr využil setkání k pozvání na příští neformální setkání ministrů zahraničí. To se bude konat v květnu 2024 v Praze. „Pozval jsem naše partnery do Prahy.  Půjde o nejvýznamnější alianční akci na našem území od summitu NATO v roce 2002,“ řekl po jednání Lipavský. Ministři diskutovali také o obranné spolupráci a další podpoře Ukrajiny.

Na okraj zasedání pak šéf české diplomacie absolvoval také několik bilaterálních schůzek. Setkal se islandskou ministryní Thórdis Gylfadóttir, s britským protějškem Jamesem Cleverlym, dále s kanadskou ministryní Melánií Joly a také s nizozemským protějškem Wopkem Hoekstrou.

galerie

Ministr Lipavský jednal v Oslu s ministry zahraničí zemí NATO

.