Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský jednal v Turíně o stavu lidských práv v Evropě a pomoci Ukrajině
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal v Turíně o stavu lidských práv v Evropě a pomoci Ukrajině

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vystoupil v Turíně na téma lidských práv, demokracie a právního státu na výročním ministerském zasedání států Rady Evropy. Na okraj zasedání se ministr Lipavský potkal s ministrem zahraničí Arménie Araratem Mirzojevem ministrem zahraničí MaltyIanem Borgem, se kterými jednal o vzájemných vztazích a českém předsednictví v EU.

Hlavními tématy setkání ministrů zahraničí byla role Rady Evropy při řešení konfliktů a krizí v Evropě s důrazem na ruskou agresi vůči Ukrajině, spolupráce s Evropskou unií a diskuze nad aktivitami Rady v nadcházejícím roce.

Ministr Lipavský na zasedání vystoupil s projevem, ve kterém potvrdil důležitost hodnot, na kterých Rada Evropy stojí a ocenil rozhodnost ve věci vyloučení Ruska z organizace. 

„Vyloučením Ruska z Rady Evropy jsme ukázali naši jednotu vůči Putinově režimu. Nesmíme ale zůstat pouze u jeho vyloučení. Ruská armáda páchá na Ukrajině válečné zločiny, které je potřeba vyšetřit. Proto podporuji rezoluci parlamentního shromáždění Rady Evropy k ustanovení mezinárodního tribunálu, který tyto zločiny prošetří,“ řekl ministr Lipavský.

Role Rady Evropy se v dnešní době stává důležitější než kdy dřív. Nejen že je jako největší regionální lidskoprávní organizace světa zapojená do monitorování stavu práv jedinců a demokracie v regionu, ale agenda Rady Evropy se v posledních letech rozšiřuje i do oblastí umělé inteligence nebo kyberkriminality.

„Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku potvrdil výrazné porušování lidských práv ze strany Ruska na Ukrajině. Rusko nehorázným způsobem soustavně porušuje to, na čem tato organizace stojí. Je tedy naší morální povinností vyvinout maximální úsilí k izolaci Ruska a pomoci Ukrajině,“ zmínil ministr Lipavský.

Rada ministrů schválila upravený akční plán na podporu Ukrajiny, na jehož implementaci přislíbil ministr Lipavskýposkytnutí finančních prostředků.

Na okraj jednání ministerského výboru se Lipavský sešel s ministrem zahraničí Arménie Araratem Mirzojanem. Arménie je jednou z prioritních zemí českého transformačního programu zaměřeného na podporu lidských práv a demokratizace. Ministr Lipavský na závěr schůzky pozval svého arménského protějška na návštěvu ČR.

Během schůzky se svým maltským protějškem Ianem Borgemse ministři obou zemí věnovali tématům českého předsednictví v EU. Ministr Lipavský přislíbil na Maltě do začátku letní sezóny otevřít český honorární konzulát.

Na závěr jednání Lipavský dodal, že „nesmíme zapomenout na Gruzii, Moldavsko a další země ohrožené ruskou agresí. České předsednictví v EU udělá maximum pro to, abychom těmto situacím mohli efektivně čelit a předcházet.“

Ministr Lipavský jednal v Turíně o stavu lidských práv v Evropě a pomoci Ukrajině

Ministr Lipavský jednal v Turíně o stavu lidských práv v Evropě a pomoci Ukrajině

.