Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský v Kataru
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský otevřel v Kataru zastupitelský úřad a jednal o další ekonomické spolupráci

 

Otevření nového zastupitelského úřadu, další rozvoj politických vztahů, prohloubení ekonomické spolupráce i konzulární služby pro české občany během chystaného mistrovství světa ve fotbale. To byla hlavní témata dvoudenní návštěvy ministra zahraničních věcí Jana Lipavského v Kataru 26. - 27. října 2022.

„Katar je pro české společnosti významným trhem, který nabízí zajímavé investiční příležitosti. Vztahy Česka a Kataru se nyní dynamicky rozvíjejí. Moje návštěva a otevření našeho zastupitelského úřadu jen dokazují, jak důležitá je pro nás tato spolupráce,“ řekl při otevření českého velvyslanectví ministr Lipavský. Zastupitelský úřad pod vedením velvyslance Petra Chalupeckého bude mimo jiné poskytovat českým občanům konzulární pomoc, soustředit se bude také na asistenci českým firmám při vstupu na katarský trh.

Ministr Lipavský se během návštěvy sešel se svým protějškem, ministrem zahraničních věcí šejchem Mohammedem bin Abdulrahmánem al-Tháním. „S panem ministrem jsme navázali na naše nedávné setkání v Praze, které Katařané považují za velmi úspěšné. Řešili jsme mimo jiné otevření katarské ambasády v Praze, podporu vzájemného obchodu či úspěšný průběh českého předsednictví v Radě EU. Bavili jsme se také o zájmu Kataru o zjednodušení vízové procedury do EU,“ shrnul Lipavský.

Šéf české diplomacie dále jednal se státním ministrem pro energetiku Saadem bin Sherida Al Kaabim, především o investicích a ekonomické spolupráci, zejména v oblasti energetiky, ale o i situaci na globálním trhu energetických surovin.

„Česko má samozřejmě zájem o spolupráci s Katarem v energetice, ale mimořádný potenciál mají i sektory jako je doprava, dodávky pro důlní, těžební a ropný průmysl, potravinářství, obranný průmysl, sklářství, stavebnictví, farmaceutický průmysl, turistika a lázeňství,“ dodal ministr.

Návštěva se věnovala také vrcholícím přípravám Kataru na mistrovství světa ve fotbale. Česká delegace ocenila vybudovanou moderní infrastrukturu a katarské partnery informovala o roli české ambasády při koordinování konzulárních příprav během šampionátu.

.