Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský podpořil kolektivní úsilí v boji proti terorismu na ministerském jednání Globální koalice proti Daeš/ISIS v Marrákeši

 

Ministr Jan Lipavský se dne 11. května 2022 zúčastnil jednání ministrů zahraničí Globální koalice proti Daeš/ISIS v Marrákeši, pořádaného společně Marokem a Spojenými státy americkými. Česko potvrdilo své závazky v boji proti Daeš/ISIS v podobě vojenského angažmá v mezinárodních misích i stabilizační pomoci obyvatelům oblastí postižených teroristickými útoky. V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině ministr Lipavský varoval před možnými negativními dopady ruských kroků také v oblasti boje proti terorismu. 

Na zasedání Globální koalice proti Daeš/ISIS, které se koná každoročně na ministerské úrovni, byly potvrzeny závazky v boji proti teroristické hrozbě zejména v Iráku a Sýrii. S ohledem na sílící hrozby ISIS v Africe, především v Sahelu, ministři potvrdili připravenost ke kolektivnímu úsilí i na tomto kontinentu, v úzké spolupráci s africkými partnery a stávajícími mezinárodními iniciativami. Benin byl v Marrákeši přijat jako 85. člen Globální koalice. Diskutovány byly též dopady vývoje v Afghánistánu na hrozbu terorismu. Na závěr jednání bylo přijato společné prohlášení ministrů (odkaz zde).

Česko je členem Globální koalice od roku 2014, v roce 2020 bylo přijato též do užšího formátu, tzv. „Small Group“, zahrnujícího cca 30 nejaktivnějších členů.

 

.