Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský podpořil v Berlíně iniciativu „Klima pro mír“ a jednal s ministryní Beaerbock o migraci
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský podpořil v Berlíně iniciativu „Klima pro mír“ a jednal s ministryní Baerbock o migraci

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se 11. října 2022 zúčastnil ministerského panelu 4. ročníku Berlínské konference pro klima a bezpečnost a svou přítomností osobně podpořil spuštění nové multilaterální iniciativy „Klima pro mír“, k níž se Česko připojuje jako zakládající stát.

„Česko věnuje v rámci svého předsednictví v Radě EU velkou pozornost klimatické bezpečnosti. Zaměřuje se přitom zejména na snižování rizika katastrof v kontextu změny klimatu a křehkosti států. Snižování rizika katastrof se Česko věnuje dlouhodobě a má zájem svou expertizu a konkrétní spolupráci v této oblasti nadále rozvíjet,“ řekl ministr zahraničí Lipavský.

Nová iniciativa v oblasti klimatické bezpečnosti vychází z květnového prohlášení ministrů zahraničí G7 „Klima, životní prostředí, mír a bezpečnost“. Jejím cílem je přispět konkrétními projekty k prevenci a zmírňování klimatických bezpečnostních rizik ve světě, zejména v nejvíce zranitelných zemích.

Na okraj klimatické konference se ministr sešel s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbock. Šéfové české a německé diplomacie jednali mimo jiné o migraci a situaci na česko-německých hranicích, ale také o dalších sankcích proti Rusku a energetice. Jan Lipavský dále hovořil se svým nigerským protějškem Hassoumi Massaoudou, kterého pozval na návštěvu Česka, o bezpečnostní spolupráci a energetice.

Ministr Lipavský podpořil v Berlíně iniciativu „Klima pro mír“

Ministr Lipavský podpořil v Berlíně iniciativu „Klima pro mír“

přílohy

G7 Statement Climate and Security 707 kB pdf (Acrobat dokument) 11.10.2022

.