Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský potvrdil další českou pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii

 

Česko je připraveno i nadále poskytovat pomoc v souvislosti se zemětřesením v Turecku a Sýrii. Po jednání vlády to řekl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Uvedl, že příští týden by měly na místo dorazit dodávky materiálu pro zdravotníky a osoby bez přístřeší. Na pomoci v místě se významně podílejí také čeští diplomaté. Ministerstvo zahraničí na pomoc Turecku vyčlenilo ihned po neštěstí 10 milionů korun, díky nimž mohl do země odcestovat vyprošťovací tým.

Ministr Lipavský potvrdil, že Ministerstvo zahraničí a velvyslanectví v Ankaře jsou ve stálém kontaktu s Hasičským záchranným sborem. Česko na místo vyslalo 68 členů USAR týmu. Ti by tam měli pomáhat 10 dní, šéf české diplomacie nicméně dodal, že doba vyslání by se mohla podle potřeby turecké strany měnit.

Šéf české diplomacie Jan Lipavský přiblížil pomoc našeho zastupitelského úřadu v Ankaře. „Co se týče českých občanů, tak v tuto chvíli je v systému DROZD registrováno 76 Čechů pobývajících v Turecku. V minulých dnech naši diplomaté pomohli 6 lidem, kteří byli v zasažené oblasti na pracovní cestě. Velvyslanectví v Ankaře je dostalo do bezpečí a jsou na cestě domů,“ řekl po jednání vlády.

Připraveny jsou podle ministra i další složky pomoci „Zásoby je připraveno poskytnout jak Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, tak případně Správa státních hmotných rezerv. Příslib asistence máme rovněž od Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. Už teď víme, že část potřebného vybavení poletí do Turecka příští týden – půjde o generátory, spací pytle a další potřeby pro osoby bez přístřeší,“ dodal Lipavský.

Dalších 10 milionů korun rezervoval resort zahraničí také pro potřeby zasažených oblastí v Sýrii. Pomoc by měla jít hlavně neziskovým organizacím jako Člověk v tísni nebo Mezinárodní výbor Červeného kříže a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, které v místě působí.

.