Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský představil aktivity v lidskoprávní oblasti

 

Během tohoto týdne se ministr zahraničí Jan Lipavský setká v Praze s lidskoprávními aktivisty, zástupci neziskového sektoru a politiky včetně Světlany Tichanovské. Oznámil, že Ministerstvo zahraničních věcí finišuje přípravy takzvaného Magnitského zákona, který hodlá předložit už příští měsíc vládě.

Magnitský zákon by Česku umožnil postihovat osoby porušující lidská práva nezávisle na sankčním mechanismu EU, například zmražením majetku nebo zákazem vstupu do země.

V souladu s usnesením vlády, která mi uložila urychlení přípravy takzvaného Magnitského zákona, nyní tento zákon finišujeme. V červnu bych chtěl tento zákon předložit vládě,“ řekl ministr J. Lipavský.

Kvůli Putinově válce proti Ukrajině MZV ČR urychluje předložení Magnitského zákona, který měl být původně přijat do konce roku 2023. Zákon je pojmenován po Sergeji Magnitském, kterého Putinův režim v roce 2009 brutálně zavraždil. Na pozvání ministra J. Lipavského v červnu navštíví Česko Bill Browder, duchovní otec Magnitského zákona v USA a bývalý zaměstnavatel Sergeje Magnitského.

Ve středu Česko čeká volba do Rady OSN pro lidská práva na místo, které uvolnilo Rusko. To bylo z Rady vyloučeno kvůli invazi na Ukrajinu. Kandidaturou chce Česko navázat na dlouhodobou historii podpory lidských práv ve světě a odkaz Václava Havla. Pro ČR je tato kandidatura i velmi symbolická, jelikož chce nahradit stát, který lidská práva masivně porušuje doma i v zahraničí.

Mluvil jsem o naší kandidatuře jak s partnery v EU, tak s partnery při své cestě do Spojených států. A věřím, že nás podpoří,“ zmínil ministr J. Lipavský.

Dnes se ministr J. Lipavský setká se zástupci neziskového sektoru. České neziskové organizace se významně podílejí na pomoci Ukrajině a jejím občanům, kteří utíkají před ruskou agresí.

Během úterý se ministr J. Lipavský setká s Eamonem Gilmorem, zvláštním představitelem EU pro lidská práva. Potká se i s lídryní svobodné běloruské opozice Světlanu Tichanovskou. Na programu jednání je zejména podpora občanské společnosti v Bělorusku a debata o aktuální lidskoprávní situaci ve světě.

Uvědomuji si, že ne zdaleka všichni Rusové a Bělorusové schvalují válku proti Ukrajincům. Je naší povinností je podporovat, ať už se nacházejí v těchto zemích, nebo byli nuceni uprchnout,“ řekl ministr J. Lipavský.

.