Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský vystoupil na GLOBSEC a jednal v rámci S3 s izraelským protějškem
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský vystoupil na GLOBSEC a jednal v rámci S3 s izraelským protějškem

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 29. až 30. května 2023 Bratislavu, kde vystoupil na bezpečnostní konferenci GLOBSEC 2023 Bratislava Forum. Ve slovenské metropoli zároveň jednal se slovenským a rakouským protějškem v rámci Slavkovského formátu (S3). Ministři zahraničí S3 se následně setkali také se svým izraelským protějškem Eli Kohenem.

Hlavními tématy letošní konference GLOBSEC, která je místem setkání světových vrcholných politiků, think-tanků i mezinárodních organizací,  byly podpora Ukrajiny, odolnost Evropy v kontextu války a globální dialog o zmírňování dopadů konfliktů. „Tato válka není jen o Putinovi, je o ruském imperialismu. Rusko neví, kde jsou jeho hranice. Musíme být připraveni odrazit vliv Ruska a především musíme ochránit Evropu od ruského imperialismu,“ řekl šéf české diplomacie na panelu ke geopolitickým následkům jednotného evropského postoje k ruské agresi na Ukrajině.

Po vystoupení na konferenci se ministr Lipavský přesunul na jednání Slavkovského formátu se slovenským protějškem Miroslavem Wlachovským a rakouským ministrem Alexanderem Schallenbergem. Šéfové diplomacií jednali o rekonstrukci Ukrajiny či západním Balkánu a dalším rozšiřování EU. „Potvrdili jsme si, že je nutné rozšířit sankce, a to jak proti Rusku, tak proti Bělorusku. Evropa musí i nadále podporovat Ukrajinu, a to nejen při protiofenzívě, ale dokud nebude osvobozeno celé území včetně Krymu,“ řekl po jednání Lipavský. Ministr také uvedl, že ministři zahraničí S3 budou pokračovat ve společných cestách a nastínil, že další zastávkou bude ještě toto léto Skopje.

Následující den se ministři Česka, Slovenska a Rakouska sešli s izraelským protějškem Eli Kohenem.  Jednali o vývoji na Blízkém východě, pohledu Izraele na dění na Ukrajině a o možnostech spolupráce zemí S3 s Izraelem v oblasti inovací. „S izraelským ministrem jsme řešili spolupráci a vzájemnou podporu na multilaterální urovni i aktuální bezpečnostní situaci na Blízkém východě," dodal ministr Lipavský.

Na okraj své návštěvy Bratislavy se ministr Lipavský setkal s vicepremiérkou Ukrajiny Olgou Stefanišynou, se kterou mluvil nejen o odhodlání Ukrajinců bojovat za svobodu a země, ale také o budoucnosti Ukrajiny v EU a NATO.

galerie

Ministr Lipavský vystoupil na GLOBSEC a jednal v rámci S3 s izraelským protějškem

.