Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zahájil 30. Ekonomické a environmentální fórum OBSE
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil 30. Ekonomické a environmentální fórum OBSE

 

Ministr  zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský společně s ministrem zahraničních věcí Polska z titulu aktuálního předsednictví OBSE Zbigniewem Rauem a generální tajemnicí OBSE Helgou Marií Schmid zahájili ve čtvrtek 8. září 2022 jubilejní 30. ročník Ekonomického a environmentálního fóra.

Fórum pořádá Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (EEF OBSE) a tématem je „Podpora bezpečnosti a stability v oblasti OBSE prostřednictvím udržitelného hospodářského oživení po pandemii COVID-19“.  

 „Samozřejmě bychom rádi diskutovali pouze o nejvhodnějších cestách k oživení našich ekonomik těžce postižených pandemií COVID-19 a slavili kulaté výročí konání EEF. Ruská válka proti Ukrajině však hluboce ovlivňuje i naše úsilí v ekonomické a environmentální oblasti. Válka těžce zasáhla Ukrajinu, ale její dopady pociťujeme všichni,“ uvedl šéf české diplomacie.
 
V úvodní části letošního fóra současně vystoupil Yaroslav Demchenkov, náměstek ukrajinského ministra energetiky, který hovořil zejména o obrovských škodách, které  ukrajinská energetika utrpěla v důsledku půlroční ruské agrese na Ukrajině.
 
Na okraj letošního zasedání EEF a při příležitosti svého předsednictví v Radě EU uspořádalo Česko ve spolupráci se Skupinou přátel životního prostředí OBSE doprovodnou akci na téma „Bezpečnostní dopady klimatické změny v jihovýchodní Evropě“ s podtitulem „Příspěvek OBSE i Česka k odolnosti regionu vůči změně klimatu“. Česko se mimo jiné prostřednictvím dobrovolného příspěvku podílí na aktivitách OBSE právě v tomto regionu, který patří k jejím geografickým prioritám.
 
Dvoudenní konference, která je největším pravidelně se opakujícím mezinárodním fórem organizovaným Ministerstvem zahraničních věcí, se každoročně koná v Černínském paláci v Praze.

.