Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský zahájil za EU přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií
Foto: © European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil za EU přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií

 

Ministr zahraničí Jan Lipavský zahájil za Evropskou unii 19. července mezivládní konference, kterými startují jednání se Severní Makedonií a Albánií o vstupu do EU. Jde o zásadní posun v unijní politice rozšíření do regionu západního Balkánu. Na tento dlouho odkládaný krok čekají Severní Makedonie v pozici kandidátské země už 17 let a Albánie 8 let.

„Je to důležitý moment pro Západní Balkán a Evropskou unii,“ uvedl při zahájení přístupových konferencí šéf české diplomacie. „Víme, že schvalovací proces v makedonském parlamentu byl pro vaši zemi bolestivý a náročný, ale vaše odhodlanost převládla,” ocenil nasazení Severní Makedonie při složitém přijímání kompromisu Lipavský. U Albánie poukázal na trpělivost při čekání na odblokování. „Několik let jste pevně stáli při Severní Makedonii jako svém sousedu a spolukandidátu. Jsem velmi rád, že čekání je pro vás oba u konce,“ dodal ministr.

Obě země byly v procesu unijní integrace v posledních letech časově a procedurálně propojeny. K zahájení jejich jednání tak bylo třeba nalézt řešení pro požadavky Bulharska týkající se závazků z bilaterální smlouvy o přátelství se Severní Makedonií. Obsahový rámec pro dohodu dojednala Francie během svého předsednictví. Za českého předsednictví došlo k složitému potvrzení dohody v makedonském parlamentu a završení všech nezbytných procedurálních kroků.

Česko dlouhodobě podporuje rozšíření EU o země západního Balkánu. Jde o jednu z významných priorit českého předsednictví. „Osobně jsem velmi rád, že je to právě české předsednictví, která stojí na počátku zahájení přístupových jednání. Česko si tímto procesem také prošlo. Velmi dobře vnímá jeho komplexnost, ale také benefity, které v konečném výsledku přináší,“ uvedl při zahájení konference ministr Lipavský.

Vedle členských států se konferencí zúčastnil vysoký představitel Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Joseph Borrell a evropský komisař pro rozšíření Oliver Várhelyi. Delegaci Severní Makedonie vedl premiér Dimitar Kovačevski a delegaci Albánie premiér Edi Rama.

Mezivládní konference v Bruselu navázaly na jednání Rady pro zahraniční věci, na které ministři členských zemí diskutovali o ruské agresi společně se šéfem ukrajinské diplomacie Kulebou. Dalšími tématy Rady byly digitální diplomacie, obrana EU proti dezinformacím či vztahy EU s Latinskou Amerikou a Karibikem.

Ministr Lipavský zahájil za EU přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií

Ministr Lipavský zahájil za EU přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií

 

.