Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček přijal bulharskou ministryni zahraničí Zaharievovou
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček přijal bulharskou ministryni zahraničí Zaharievovou

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přijal 9. července 2020 místopředsedkyni vlády pro justiční reformu a ministryni zahraničních věcí Bulharské republiky Ekaterinu Zaharievovou. Ministři hovořili o posílení ekonomické spolupráce, boji proti šíření pandemie koronaviru i o evropských tématech.

Jedním z hlavních bodů jednání byla možnost posílení ekonomické spolupráce mezi oběma státy. "V této oblasti existuje široký potenciál pro další rozvoj. Pro české firmy zůstává Bulharsko zajímavým trhem. V minulém roce přesáhl vzájemný obchod obratu 1,6 mld. € a dále postupně roste. Důležitým bodem jednání byla také výměna zkušeností s bojem proti šíření pandemie koronaviru," koemntoval jednání ministr Petříček. Bulharsko bylo jednou z prvních zemí, se kterou ČR obnovila turistický ruch, a to i proto, že obě země epidemii zvládly velmi dobře. Ministři také hovořili o evropských otázkách, zejména pak o procesu rozšíření EU, víceletém finančním rámci, balíčku obnovy a spolupráci v rámci EU.

Mezi další témata jednání patří také oslavy 100. výročí navázání diplomatických vztahů. K připomenutí tohoto výročí pak oba ministři zahájili v Bulharském kulturním centru výstavu s názvem Bulharští Češi. "Málokdo to ví, ale už desítky let před navázáním diplomatických vztahů naši předci spoluvytvářeli kulturní i politický život v tehdy mladém bulharském státě,“ uvedl k zahájení výstavy šéf české diplomacie.

Jednání ministrů navázalo na návštěvu ministra Petříčka v Sofii v listopadu roku 2019.

.