Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček vládě navrhne posílení pomoci v oblasti duševního zdraví
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vládě navrhne posílení pomoci v oblasti duševního zdraví

 

Obnovení činnosti psychoterapeutických a psychologických poraden a posílení pomoci při zvládání psychických problémů souvisejících se současnou pandemickou situací dnes na vládě navrhne ministr zahraničních věcí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček.

„Obrací se na mne řada laiků a odborníků, kteří potvrzují můj názor, že psychické dopady současných opatření proti šíření viru COVID-19 mohou napáchat více škody, než se nám na první pohled zdá. Rád bych kromě finanční pomoci podnikatelům, zaměstnancům, živnostníkům a rodičům školních dětí, inicioval plán na okamžité posílení těchto kapacit. Budu chtít obnovit činnost všech ordinací a praxí souvisejících s psychologickou pomocí,“ řekl před jednáním Petříček.

„Duševní zdraví lidí je covidovými opatřeními ohroženo, málo se mluví třeba o pomoci obětem domácího a sexuálního násilí, kteří teď téměř nemohou opustit své domovy. Chci o tom dnes jednat na vládě. Je nutné posílit všechny kanály, které máme – můžeme se bavit o stanech psychologické pomoci postavených na odběrových místech, můžeme v období uzavřených škol třeba využít školní psychology. Na ministerstvu zahraničí bychom rádi pomohli takto i lidem, kteří jsou v karanténě v zahraničí,“ dodal šéf české diplomacie.

Studie u nás i ve světě ukazují výrazné zhoršení duševního zdraví. V České republice ukázaly, že došlo k výraznému nárůstu současných duševních onemocnění z 20 na 30 procent, riziko sebevražd se zvýšilo trojnásobně, deprese se zvýšily rovněž třikrát, úzkostné poruchy se zvýšily dvojnásobně. Zvýšila se také frekvence nárazového pití velkého množství alkoholu.

„Linky důvěry nestíhají. Pomoci dokážou aktuálně jen zlomku lidí, kteří volají, na ostatní se nedostane. V Itálii mají od dubna bezplatnou nouzovou linku psychologické pomoci, v Německu jsou dokonce nově možné konzultace online. Ty jsou důležité v případech domácího násilí, kdy oběť nemůže například nahlas mluvit, protože žije s agresorem v jedné domácnosti,uvedl také Petříček. Zvýšený výskyt domácího a sexuálního násilí zaznamenali odborníci ve všech zemích, které zavedly nouzový stav a omezení svobodného pohybu.

.