Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na úvod 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva

 

V rámci segmentu na vysoké úrovni zasedání Rady OSN pro lidská práva pronesl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v pondělí 22. února 2021 národní projev, ve kterém hovořil o dopadech pandemie Covid-19 na lidská práva ve světě i o lidskoprávní situaci v konkrétních zemích.

Ministr Petříček v projevu upozornil na zneužívání současné pandemické situace některými vládami k omezování občanských a politických práv, k potlačování občanské společnosti a k umlčování nezávislých médií. ČR podpořila aktivity Vysoké komisařky pro lidská práva a nezávislost jejího úřadu. Rada OSN pro lidská práva musí být v podobných situacích jasně slyšet a na porušování lidských práv musí bez prodlení upozorňovat. V této souvislosti ministr Petříček připomněl, že členové Rady nesou zvýšenou odpovědnost dodržovat ty nejvyšší lidskoprávní standardy. V národním vystoupení zazněly také konkrétní výhrady k lidskoprávní situaci v Bělorusku, Rusku, Hongkongu, Myanmaru a ve Venezuele.

Zasedání Rady probíhá od 22. února do 23. března v ženevském sídle OSN. Delegace ČR se bude prioritně soustředit na výše zmíněné země. Spolu s EU předloží rezoluce k Myanmaru, KLDR a svobodě náboženství a vyznání. Národní vystoupení zazní v 10 dalších debatách a interaktivních dialozích. Přijímání rezolucí je plánováno na 22. a 23. března.

Členství v Radě OSN pro lidská práva v letech 2019 – 2021 aktuálně představuje nejdůležitější české angažmá v systému OSN. V rámci Rady věnuje ČR prioritní pozornost zemím, v nichž dochází k závažnému porušování lidských práv, a podporuje její preventivní roli. Podpora lidských práv je jednou z tradičních priorit české zahraniční politiky navazující mj. na odkaz prezidenta Václava Havla. ČR proto opět kandiduje na člena Rady OSN pro lidská práva pro období 2025-2027.

.