Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Severní Makedonii
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Severní Makedonii

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 6. a 7. února 2023 Severní Makedonii, kde se setkal se svým makedonským protějškem Bujarem Osmanim, předsedou parlamentu Severní Makedonie Talatem Xhaferim a makedonským prezidentem Stevem Pendarovským. Český ministr s nimi jednal zejména o integraci Severní Makedonie do Evropské unie, jakož i o rozvoji vzájemných vztahů.

„Moje návštěva  navazuje na české předsednictví v Radě EU, během kterého se mimo jiné konala první mezivládní konference přístupových jednání mezi EU a Severní Makedonií. Česko plně podporuje Severní Makedonii ve snaze dosáhnout dalšího pokroku v přístupovém procesu do Evropské unie,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský. Jeho cesta je také odrazem výborných bilaterální vztahů mezi Českem a Severní Makedonií. Ministra do Skopje doprovodili předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek a předseda výboru pro záležitosti EU Ondřej Benešík.

Severní Makedonie je spolehlivým partnerem v NATO a v současné době také předsedá OBSE. Jedním z bodů jednáním s ministrem Bujarem Osmanim proto byla i aktuální bezpečnostní situace v Evropě včetně angažmá OBSE na Ukrajině. Šéf české diplomacie pozval ministra Osmaniho na Ekonomické a environmentální fórum OBSE, které se tradičně koná v Praze v září.

Šéf české diplomacie se během návštěvy setkal také s makedonským prezidentem Stevo Pendarovským. Soustředili se zejména na dopady ruské agrese na Ukrajině, situaci v regionu západního Balkánu, ekonomickou spolupráci či migraci. Ministr Lipavský ujistil prezidenta, že region západního Balkánu včetně Severní Makedonie je prioritou české zahraniční politiky, jehož důležitost vzrostla i v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Tématem jednání s předsedou Parlamentu Republiky Severní Makedonie Talatem Xhaferim byla zejména role makedonského parlamentu při plnění podmínek členství v EU, jakož i spolupráce českého a makedonského parlamentu.

Český ministr zahraničních věcí se během své návstěvy setkal také s předsedou největší albánské strany DUI Ali Ahmetim, s předsedou největší opoziční strany VMRO Hristijanem Mickoskim a s představiteli nevládních organizací.

.