Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se dne 16. listopadu 2020 zúčastnil prvního ministerského zasedání Koalice pro svobodu médií
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se zúčastnil ministerského zasedání Koalice pro svobodu médií

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 16. listopadu 2020 zúčastnil prvního ministerského zasedání Koalice pro svobodu médií (Media Freedom Coalition). Jednání pořádané kanadským ministrem zahraničních věcí se uskutečnilo on-line jako součást Globální konference o svobodě médií. Jejím cílem byla výměna názorů a sdílení zkušeností s obranou svobody médií ve světě, kde je tato nově ohrožována mj. v kontextu pandemie covid-19.
 
 

Ministr Petříček ve svém projevu podtrhl, že podpora svobody projevu, nezávislosti médií a mediální gramotnosti patří mezi dlouhodobé cíle české zahraniční politiky a transformační spolupráce jako její nedílné součásti. Vedle konkrétní projektové podpory v cílových zemích se Česká republika tomuto tématu systematicky věnuje také na relevantních mezinárodních fórech jako je OSN, OBSE nebo Rada Evropy. Ministr Petříček dále podtrhl význam dlouhodobé udržitelnosti nezávislých médií a podpořil častější využívání diplomatických nástrojů v případě ohrožení svobody médií.

Účastníci konference přijali společné prohlášení, v němž se členské země koalice zavazují každá za sebe i společně podporovat svobodu médií, bezpečnost novinářů a pracovníků hromadných sdělovacích prostředků v domovských státech i ve světě. Ministr zahraničních věcí Estonska oznámil, že se jeho země v příštím roce ujme předsednictví Koalice a zorganizuje její druhé ministerské zasedání.

ČR je jedním ze zakládajících členů Koalice pro svobodu médií, která nyní čítá 37 členských zemí. V posledních dvou letech ČR finančně přispěla také do fondu na podporu nezávislých médií Global Media Defence Fund spravovaného v rámci UNESCO.

 

.