Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři zahraničí středoevropských států jednali o cestování i obnově ekonomik po pandemii
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničí středoevropských států jednali o cestování i obnově ekonomik po pandemii

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se ve středu zúčastnil jednání v maďarské Budapešti, jehož hlavními tématy byla aktuální situace v cestování a obnova ekonomik členských států EU po pandemii nákazy COVID-19. Šéf české diplomacie také neformálně řešil cestování Čechů do Slovinska, včetně občanů Moravskoslezského kraje. Jednání se zúčastnili ministři zahraničí ČR, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Slovinska.

„Chtěl jsem si se slovinským kolegou Anže Logarem vyjasnit situaci kolem cestování Čechů do Slovinska. Ptal jsem se ho, kdy budou zrušena omezení také pro obyvatele Moravskoslezského kraje, protože pro zbytek ČR jsme už dokázali se Slovinci vyjednat návrat na seznam bezpečných lokalit. Po dnešním rozhovoru věřím, že to bude brzy, doufám, že už třeba v průběhu příštího týdne,“ komentoval neformální rozhovor s ministrem zahraničí Slovinska Petříček.

Hlavním tématem jednání ministrů zahraničí středoevropských zemí v Budapešti bylo právě cestování a také restart evropské ekonomiky. Pětice ministrů se shodla na tom, že je pro občany bezpečnější trávit dovolenou v tuzemsku nebo v rámci EU. „Ta situace mimo EU je skutečně nepřehledná, není to o tom, že bychom někomu nepřáli dovolenou třeba v Egyptě nebo Tunisku, ale jde skutečně o to, že nechceme ohrozit zdraví obyvatel našich zemí,“ poznamenal český ministr zahraničí.

V otázce obnovy ekonomiky pak panuje shoda na rychlém a účinném řešení, i když ČR má zatím k unijnímu balíčku obnovy i některé výhrady. „Tyto peníze půjdou na to, aby lidé nepřišli o práci a aby se vzpamatovaly české firmy, protože jsme země orientovaná na export. Preferuji ale, aby šly tyto peníze třeba i na stavbu nových silnic, dálnic a železnic, abychom měli zkrátka širší paletu možností, než je aktuálně v plánu,“ dodal po jednání Petříček.

.