Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři zahraničí zemí EU jednali s predstaviteli států jihovýchodní Asie
Foto: @
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničí zemí EU jednali s představiteli států jihovýchodní Asie

 

Ministr Tomáš Petříček se 1. prosince 2020 zúčastnil videokonferenčního jednání ministrů zahraničních věcí EU a Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož členy je deset států tohoto regionu. 

Šéf české diplomacie zdůraznil prohlubování vztahů obou regionů i přes jejich relativní vzdálenost, hlavními tématy by měla být ochrana lidských práv a multilateralismus, tedy mnohostranná spolupráce.

„Debatovali jsme jak o tématech spolupráce našich regionů, tak o globálních otázkách. Do budoucna bychom se mohli více zaměřit na spolupráci v oblastech jako je doprava, digitalizace, vzdělávání nebo věda a výzkum,“ okomentoval virtuální setkání Petříček.

Letošní setkání EU - ASEAN stvrdilo strategické partnerství mezi oběma regiony. Výsledkem je společné prohlášení: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/12/01/co-chairs-press-release-of-the-23rd-asean-eu-ministerial-meeting/

Zároveň vzniklo i samostatné prohlášení věnující se praktické spolupráci v oblasti konektivity: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/12/01/asean-eu-joint-ministerial-statement-on-connectivity/

.