Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV podniklo další kroky pro vystoupení Česka z postsovětských bank MBHS a MIB

 

Ministerstvo zahraničních věcí v minulých dnech podniklo další důležitý procesní krok vedoucí k vystoupení Česka z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční banky (MIB).  Prostřednictvím zastupitelských úřadů v Budapešti a Moskvě došlo k předání diplomatických nót, od kterého se počítá šestiměsíční výpovědní lhůta. Završil se tak proces, který schválila česká vláda a následně Poslanecká sněmovna, Senát i prezident republiky.

„Jde o důležitý krok pro opuštění postsovětských bank. Součástí tohoto reliktu RVHP nemá být Česko už dávno. Naše vystoupení z postsovětských bank je nesplněným úkolem našich předchůdců a já jsem hrdý, že mohu být součástí vlády, která za naším angažmá z neslavné socialistické minulosti dělá tlustou čáru. Jde o další důkaz, že se česká zahraniční politika vrací k původním hodnotám,“ řekl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

ČR s předáním výpovědních nót vyčkala na některé další partnerské členské státy, které se rovněž rozhodly vystoupit, aby k ukončení došlo ve stejnou dobu. Další kroky související s ukončením členství budou probíhat koordinovaně s našimi partnery.

„Předání nót a zahájení výpovědních lhůt je dovršením naší snahy odpoutat se od bank, které jsou pod kontrolou Ruska a jsou pozůstatkem komunistického hospodaření. Děkuji Ministerstvu financí za spolupráci,“ dodal náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.

K ukončení členství Česka v MBHS a MIB  dojde po uplynutí šestiměsíčních výpovědních lhůt, tedy v lednu 2023.  Další kroky s tím spojené má na starosti Ministerstvo financí, které je gestorem problematiky. Ministerstvo zahraničních věcí bude i nadále připraveno poskytovat v této věci veškerou nezbytnou součinnost.

.