Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV podporuje zapojení expertů OBSE při řešení deportací ukrajinských dětí do Ruska

 

Česko spolu s dalšími 44 účastnickými státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) aktivovalo tzv. Moskevský mechanismus k řešení deportací dětí v rozporu s lidskými právy a humanitárním dopadům ruské útočné války proti Ukrajině. Vedoucí mise se stala česká expertka Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková , Ph.D., E.MA. z Ústavu mezinárodních vztahů a z Právnické Fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Mise v nadcházejících týdnech vypracuje k tomuto tématu zprávu, která bude následně předložena účastnickým státům.

Moskevský mechanismus byl ve vztahu k Ukrajině použit dvakrát již krátce po začátku ruské agrese, a to v březnu 2022 a následně pak ještě jednou v dubnu 2022. Cílem bylo posoudit dopady ruské invaze za podpory Běloruska na lidská práva a humanitární situaci na Ukrajině.

„Problematika únosů ukrajinských dětí na cizí území je oblast, které se Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě věnuje, a to i na jiných platformách, například v OSN. Jmenování české zástupkyně jako vedoucí mise je velkým úspěchem,"  uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Moskevský mechanismus poskytuje účastnickým státům OBSE možnost zřizovat ad hoc mise nezávislých odborníků, kteří mají pomáhat při řešení konkrétních problémů lidské dimenze buď na svém území, nebo v jiných účastnických státech OBSE.

Experti uvítají jakékoliv informace související s daným tématem, mimo jiné i od nevládních organizací a široké veřejnosti. Lze je zaslat nejpozději do 21. dubna 2023 na e-mailovou adresu: moscowmechanism-Ukraine2023@odihr.pl.

Podrobněji k mechanismům OBSE v oblasti lidské dimenze zde: Human dimension mechanisms | OSCE nebo zde: Ukraine appoints three experts following invocation of the OSCE’s Moscow Mechanism | OSCE

 

.