Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV seznámilo diplomaty s úkoly v oblasti vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV seznámilo diplomaty s úkoly v oblasti vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání

 

Na ministerstvu zahraničních věcí se 13. dubna 2023 uskutečnil vzdělávací cyklus pro české ekonomické diplomaty v zahraničí, který se zaměřil na nové úkoly v oblasti vědecké diplomacie.

Akci pod názvem „Diplomacie v oblasti vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání“ zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková a zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pak účastníky seznámili s vládními prioritami rozvoje české vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání v zahraničí.

Jednotlivé bloky vzdělávacího cyklu se věnovaly konkrétním nástrojům vědecké diplomacie a jejich využití v praxi. V rámci prezentací zazněly příklady dobré praxe, které v zahraničí na podporu české vědy, výzkumu a inovací uskutečňují specializovaní vědečtí diplomaté a zvláštní zmocněnec MZV pro vědeckou diplomacii.

„Nedávno během diskuse o tom, jak může diplomacie pomoci internacionalizaci české vědy v zahraničí, zaznělo: dejte mi nástroj, cestu si najdu,“ uvedl náměstek Kozák. „A přesně z tohoto důvodu posilujeme činnost diplomacie v oblasti vědy, výzkumu a inovací a i proto vzniklo na MZV oddělení vědecké diplomacie. Aby zájemcům ze strany českých vysokých škol, výzkumných center i vývojových firem naši diplomati dokázali zprostředkovat potřebné informace, pomohli s identifikací partnerů či přispívali k propojení zahraničních kapacit s našimi,“ doplnil Jiří Kozák.

Dalšími tématy vzdělávacího programu byly zejména bezpečnostní aspekty vědecké diplomacie, aktuální trendy systému výzkumu, vývoje a inovací v Česku, programy podpory mezinárodní spolupráce, podpora vzdělávání a akademické mobility v zahraničí a propagace českých výzkumných kapacit a českých řešení pro zahraniční partnery.

„Jednou z důležitých rolí diplomata v zahraničí je poskytování informací o zahraničních protějšcích, jejich postavení a kompetencích ve struktuře, vzájemné harmonii či disharmonii a naladění pro vyjednávání v dané věci. Je nezbytné, aby diplomat měl přehled, co se děje ve vědecké obci nejen ve svém teritoriu, ale i doma a v neposlední řadě zavčas upozornil na kulturní odlišnosti a zvyky,“ uvedla v rámci přednášky Marie Leflerová, diplomatka zabývající se vědecko-technickou spoluprací  v České ekonomické a kulturní kanceláři v Tchaj-peji.

Více informací k tématu vědecké diplomacie naleznete na https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/vedecka_diplomacie/index.html

.