Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Na jednání posílené Stálé rady OBSE  Česko odsoudilo nelegální pseudoreferenda
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na jednání posílené Stálé rady OBSE Česko odsoudilo nelegální pseudoreferenda

 

Politický ředitel MZV David Konecký zastupoval Českou republiku na jednání Stálé rady OBSE, která se sešla v posíleném formátu ve čtvrtek 29. září 2022, aby projednala nezákonné snahy ze strany Ruska legalizovat okupaci některých částí Ukrajiny prostřednictvím konání tzv. „referend“.

Politický ředitel Konecký během svého vystoupení uvedl: „Nedotknutelnost hranic a územní celistvost jsou mezi principy zakotvenými v helsinském Závěrečném aktu KBSE. Patří k základním kamenům, na kterých stojí tato organizace a systém kolektivní bezpečnosti v Evropě.“ Zdůraznil, že Česko zásadně odsuzuje pseudoreferenda konaná v některých částech ukrajinského území kontrolovaného ruskými okupačními silami. Jedná se o porušení mezinárodního práva a výsledek Česko považuje za nulitní a nebude ho uznávat.

Politický ředitel Konecký také ve svém projevu připomněl, že zločiny páchané Ruskem musí být vyšetřeny nezávislým orgánem. Česko proto vyzývá k vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu, který se bude zabývat zločinem agrese Ruska proti Ukrajině.

Stálá rada Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je politickým konzultačním a rozhodovacím orgánem OBSE na úrovni stálých představitelů účastnických států. Jednání Stálé rady ve čtvrtek 29. září 2022 se vzhledem ke své politické závažnosti konalo v posíleném formátu za účasti zástupců vedení jednotlivých ministerstev zahraničních věcí.

.