Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na MZV ČR jednala pravidelná pracovní skupina k vyhodnocení bezpečnostní situace ve východní Evropě

 

V souvislosti se stupňováním hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině na základě doporučení této skupiny a platných mechanismů krizového řízení MZV varuje před cestami na území Ukrajiny a Běloruska. Občanům, kteří se zde nacházejí, doporučuje zvážit opuštění těchto zemí. MZV rovněž potvrdilo své dřívější varování před cestami do příhraničních oblastí Ruska s Ukrajinou. Občany, kteří na Ukrajině, v Bělorusku i Rusku zůstávají, vyzýváme k registraci v systému DROZD. 

Zastupitelský úřad v Kyjevě bude pracovat i nadále, pouze jej opustí rodinní příslušníci vyslaných pracovníků. V případě dalšího zhoršení bezpečnostní situace přijme MZV ČR další opatření. 

Hrozba použití síly k dosažení jakýchkoli cílů Kremlu je pro ČR jakožto člena EU a NATO neakceptovatelná. Stále doufáme v úspěch diplomatických jednání, zároveň se ale společně v rámci EU a spojenci v NATO připravujeme na nejhorší možný scénář,“ zdůraznil v této souvislosti ministr Lipavský.

Skupina se schází pravidelně každý den, vyhodnocuje informace z různých zdrojů včetně těch, jež sdílíme v rámci EU, a které poskytují naši spojenci v NATO. Na jejich základě pak navrhuje konkrétní opatření ministru zahraničních věcí.

Registrace občanů ČR do systému DROZD, kteří se ve východní Evropě zdržují, je možná zde.

 

 

.