Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

 Ministr Lipavský bude s tureckým protějškem řešit bezpečnost a ruskou agresi
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na návrh ministra zahraničí Lipavského schválila vláda průlomový sankční zákon

 

Vláda na svém jednání ve středu 22. června schválila sankční zákon, tedy českou verzi takzvaného Magnitského zákona. Ten umožní na národní úrovni uvalit sankce na jednotlivce i právnické osoby, kteří se dopouští závažných protiprávních jednání v mezinárodním kontextu, jako například porušování lidských práv, podílení se na terorismu nebo kybernetických útocích. Ministr zahraničí Jan Lipavský tak plní slib z programového prohlášení vlády. Návrh zákona musí nyní schválit Parlament ČR.
 

„Tento zákon jsem prosazoval už jako poslanec během minulého volebního období. Jsem hrdý, že se nám podařilo tuto zásadní normu připravit v takto rekordně krátkém čase. Přípravy návrhu zákona urychlila Putinova agrese na Ukrajině,“ prohlásil Lipavský.

Programové prohlášení vlády původně počítalo s předložením sankčního zákona až na konci roku 2023. Tým expertů z  Ministerstva zahraničních věcí jeho přípravu průběžně konzultoval se spojenci, kteří mají s touto legislativou už zkušenost, a to především s USA, jež tento zákon implementovaly jako první. Obdobu této normy má také Estonsko, Lotyšsko, Francie či Nizozemsko. Česko je první středoevropskou zemí, která takový sankční zákon bude mít.

Vládou schválená norma je komplementární vůči sankčním režimům EU, kterých jsou na čtyři desítky. Česku výrazně zefektivní předkládání návrhů na sankční seznamy EU.

„Zákon umožňuje zařazení osob a subjektů na vnitrostátní seznam pro případy, kdy se nepodaří zařadit osobu na příslušný sankční seznam Evropské unie. V určitých případech budeme moci zmrazit majetky ihned, aniž bychom museli čekat na reakci Evropské unie,“ vysvětlil Lipavský.

Česko bude efektivnější v obraně lidských práv. Dotčeným osobám či subjektům bude stát moci například zabránit ve vstupu nebo pobytu na svém území či spolupráci s bankami daného státu.

Při této příležitosti Česko ve čtvrtek 23. června navštíví duchovní otec Magnitského zákona Bill Browder. Ten začal legislativu prosazovat poté, co v Rusku za dosud nevyjasněných okolností ve vězení zemřel jeho právník Sergej Magnitskij.

.